Humans of My Street Films: Petra Nesvačilová

Režisérka a herečka Petra Nesvačilová si letos vyzkouší také roli porotkyně soutěže My Street Films. Jak přistupuje k filmovému natáčení a co by poradila začínajícím filmařům?

Svoji kariéru jste začala jako herečka, studovala jste ale dokumentární režii na FAMU. Chcete pokračovat v obou profesích, nebo vás jedna z nich táhne víc?

Tak určitě v obou dvou pokračuji. Byl to můj sen od dětství a je to takto pořád.

Loni měl premiéru váš celovečerní režijní debut, Zákon Helena. Jak dlouho jste natáčeli? Jak jste se k tématu Berdychova gangu a vyšetřovatelky Heleny Kahnové dostala?

Natáčela jsem čtyři roky. K filmu jsem se dostala tak, že mne nejprve na postavu Heleny Kahnové navedla Hana Vagnerová, a potom jsem zbytek objevovala skrze rešerše a Janka Kroupu, investigativního novináře, který mne navedl na prvního gangstera Samopalníka. A bylo.

Jak vypadá vaše práce dokumentární režisérky? Jak například hledáte témata a své postavy?

Vždy si ta témata nesu sama v sobě, stejně je to i se Zákonem Helena, vždy jsem řešila dobro a zlo, už v pohádkách mne to zajímalo.

Jste porotkyní letošní soutěže amatérských filmů My Street Films. Na co se u těchto amatérských filmů těšíte?

Vždy mě baví, jak jsou všichni talentovaní, a už samotná chuť jít a natočit něco, co je fascinuje, mě velmi baví. Velmi mě baví pozorovat, jaké mají lidé vidění a jak se například skrze filmový jazyk vyjadřují.

Co byste jako dokumentaristka poradila začínajícím režisérům, kteří připravují své filmy do soutěže My Street Films?

Ať točí, co chtějí natočit, nic více není!

Připravujete další dokument jako režisérka? O čem bude?

Připravuji dva. Jeden o křehkosti. Čím dál více si uvědomuji, pociťuji,  jak jsme my lidé velmi křehcí, a tu svoji křehkost přikrýváme různými balasty nedostupnosti a podobně. Samozřejmě to velmi souvisí se strachem. Film se bude skládat z několika dokumentárních "povídek", ale více nejsem schopna prozradit, jelikož já než to poskládám, tak hledám, a to je takový prostor mého tápání. A druhý film si teprve hledám…

 

Foto: MF Dnes.