Jak se do Jihlavy volá, tak se z Bruselu ozývá

Už několik let pozorujeme a posloucháme vznik nové tradice, kterou se stává promítání jihlavských festivalových filmů v Bruselu. Organizátoři letos zařadili do programu také krátký snímek „Most“, který byl zvolen nejlepším ukrajinským My Street Filmem roku 2016.

Najít v Bruselu výběr kvalitních filmů ze střední a východní Evropy není takovou samozřejmostí, jak by se v evropském centru mohlo zdát. Jihlavský festival dokumentárních filmů a bruselské kino Cinéma Nova tak spojily své síly a rozhodly se ke společnému promítání snímků, které v uplynulém roce nejvíce rezonovaly mezi jihlavskými diváky i porotci. Také samotní tvůrci získávají příležitost zjistit, jak jejich film působí v jiném než středoevropském kontextu a jak na něj reaguje nové publikum.

K vybraným snímků letos patří ukrajinský „Most“, který uhranul bruselské organizátory svým neobvyklým vyprávěním, jež spojuje dokumentární postupy s archivními záběry a animací. Film svou pozitivní, poetickou a hravou formou ukazuje nový život kyjevského mostu, který se stává místem setkávání místních, ať už jde o umělce či náhodné kolemjdoucí. Spojení tématu veřejného prostoru a inovativní filmové řeči je zkrátka nejpřímější cestou k označení „Nejlepší My Street Film“, ať už vzniká v Česku, zemích Visegrádu anebo na Ukrajině.

Jihlavské ozvěny poprvé zazní na slavnostním zahájení 8. února v Evropském parlamentu a poté se přesunou do Cinéma Nova, kde se budou ohlasy Vysočiny ozývat až do neděle 19. února. Snímek „Most“ je součástí bloku krátkých filmů, kterým bude patřit osmnáctý únorový večer. Více o programu najdete na stránkách MFDF Ji.hlava a Cinéma Nova. Slyšíme se?