Jarní výkvět na filmových seminářích

Nepropásněte setkání s filmovými tvůrci, jejichž snímky jsou promítány na zásadních filmových festivalech. Již brzy spouštíme sérii jarních seminářů pro veřejnost, na nichž se budeme věnovat hranicím mezi hraným filmem a dokumentem, zdánlivému rozporu mezi pravdou a zábavou, ale i filmu ve výtvarném a experimentálním prostoru. Na našich seminářích jarní únavu nezažijete!

 

Vstup na semináře je otevřený všem filmovým fanouškům, kteří se zajímají o neotřelý filmový jazyk a autorský přístup k filmu. Přesné časy seminářů upřesníme v sekci Program, detaily najdete také na stránkách kin či na našem Facebooku. Těšit se můžete na následující akce:

 

Galerie fiktivní reality Jan Gogola ml. 

+ César musí zemřít, r. bratři Tavianiové, 2012, Itálie, 76 min

Exkurze krajinou, ve které se skutečnost stává inscenací a inscenace skutečností. V roli průvodce vystoupí Jan Gogola ml., režisér, dramaturg a pedagog FAMU, kde vyučuje na katedrách dokumentárního i hraného filmu. Zastávkami mentální procházky budou ukázky ze snímků, kterými vede propustná hranice mezi realitou a fikcí, na některých z nich Gogola také spolupracoval.

3. 4. Praha, Kino Světozor

11. 4. Brno, Kino Art

 

Masterclass Petra Kerekese

+ Sametoví teroristé, r. Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes, 2013, Slovenská republika / Česká republika / Chorvatsko, 87 min

Na ukázkách zejména svých, ale i několika zahraničních filmů poodkryje slovenský režisér, producent a pedagog bratislavské VŠMU inscenované a hrané prvky v dokumentární tvorbě.

20. 4. Brno, Kino Art

 

Pravda a zábava Petr Marek

+ Marijiny, r. Željka Suková, 2011, Chorvatsko, 62 min

"Mám rád nejistotu. Nepřehledné mísení žánrů. Kombinaci živého se stylizovaným. Propojení vážnosti s debilitou. Špatné i dobré herectví. Používání lo-fi technologií s punkovou kamerou a ledabylým střihem, ale i skvěle prokomponované obrazy. Rád koukám na to, jak reální lidé zažívají před kamerou umělé světy. Těší mě, když „nevím, která bije“: pomáhá mi to otevírat myšlení. Těší mě Karel Vachek i Dannyho parťáci," říká režisér a hudebník Petr Marek, jehož seminář zkoumá stylizaci v dokumentu a dokumentární prvky v hraném filmu.

15. 5. Praha, Kino Světozor

 

Film ve výtvarném a experimentálním prostoru – Adéla Babanová, Zbyněk Baladrán, Michal Kindernay, Andrea Slováková

+ blok filmů těchto tvůrců

Tvůrčí postupy ve videotvorbě určené k prezentaci v galeriích, její specifika oproti filmům určeným pro sledování v kině. Filmy natočené autonomními aparáty, které sestrojil sám autor, zkoumající tak prostředí, v němž kamera natáčí, skrze obraz, ale i způsob jeho zachycení. Sebereflexivní stylově precizní díla či významově vrstevnaté krátkometrážní videoeseje. Tvorbu, která stojí na pomezí filmu a výtvarného umění, a různé podoby filmového experimentování představíme prostřednictvím tvorby a diskuze s vizuálními umělkyněmi a umělci.

5. 6. Praha, Kino Světozor

8. 6. Brno, kulturní prostor Praha

 

* vstupné na semináře 60 Kč, vstupné na projekci 90 Kč (studenti 70 Kč)