Osobní dokument o xenofobii vyhrál čtvrtý ročník My Street Films

Projekt My Street Films zná své letošní vítěze. První místo získala středoškolská studentka Širín Nafaríehová za osobní dokument Černý most zachycující setkání Širín a jejích spolužaček, které pocházejí z různých koutů světa, s Lukášem, jehož poznaly na protiimigrantské demonstraci. Režisérka převzala hlavní cenu na slavnostním večeru festivalu Film a architektura ve středu 4. října 2017.

 

Dokument Černý most Širín Nafariehové, vítěz letošního ročníku soutěže My Street Films, byl vybrán v dubnu 2017 v soutěži námětů a vznikal v rámci prvního ročníku dokumentaristické dílny. Vedoucím lektorem byl režisér Ivo Bystřičan. Porota herečky a režisérky Petry Nesvačilové, zakladatele projektu Humans of Prague Tomáše Prince a vedoucí projektu My Street Films Diany Tabakov dokument ocenila za vyzrálou narativitu, schopnost dotáhnout příběh do pointy a především představit společensky aktuální konflikt bez očerňování jakékoli ze stran. Film je upřímný, autentický, a ačkoli hovoří o složitých tématech, jako je multikulturalismus a xenofobie, nechybí v něm humor typický pro českou dokumentární tvorbu.

Druhé místo získal střihový dokument Jiná perspektiva kolektivu autorů (Barbora Hlaváčková, Kateřina Kaclíková a Tadeáš Polák) o 17. listopadu z odlišného pohledu, než jaký ukazují televizní reportáže. Film vznikl během workshopu zaměřeného na angažovaný dokument v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově. Porota film ocenila za neotřelý koncept, který reflektuje a zároveň rozvíjí mediální obraz dne významného pro českou historii. Zaznamenaný observační materiál a rozhovory s lidmi jsou sestřihány s citem pro rytmus a tvoří pestrou mozaiku všedních okamžiků tohoto svátečního dne.

Porota udělila dvě zvláštní uznání. První získala režisérka Pavla Mudráková za dokument Nositelé života, který se dívá na zvířecí burzu jinýma očima. V kontextu diskuzí o právech zvířat často zanikají informace o chovatelích, pro něž jsou jejich králíci, slepice či holubi vším a starají se o ně s láskou a péčí. Druhé zvláštní uznání získala Tereza Plavecká za lyrické zamyšlení Les o Čimickém háji a nenávratnosti dětství. Oba filmy byly vyvíjeny v dílně námětů My Street Films pod vedením dokumentaristů Ivo Bystřičana a Violy Ježkové.

A co vás čeká s My Street Films nyní? Zveme vás na jednodenní workshop s režisérem Martinem Marečkem, který proběhne v rámci MFDF Ji.hlava, a to 27. října. Vyzkoušejte si, jak lze během jednoho dne natočit film. Dílna se zaměří na scénář a jeho přípravu, natáčení, zachycení situace a záběr jako stavební kámen celého filmu. Hlaste se na info@mystreetfilms.cz. Mobily a kamery do Jihlavy s sebou!