Plán našeho filmového jara je tady!

Využijte jarní energie k natočení vlastního krátkého filmu. Prostřednictvím filmových seminářů v Brně a v Praze vám poradíme, jak na to.

 

Jako první se s vámi o své zkušenosti podělí Ondřej Hudeček, který se svým krátkým filmem Furiant sklízel uznání na festivalech v Karlových Varech, Torontu a Sundance a získal za něj Českého lva za nejlepší studentský snímek. Ve svém otevřeném semináři v Brně a Praze přiblíží tvůrčí metodu, kterou pro realizaci svého filmu zvolil, a zaměří se na koncept, kterým detailně převedl literární scénář do filmové podoby ještě před samotným natáčením. Jak se mu podařilo úspěšně zfilmovat historii zrodu uměleckého osudu Ladislava Stroupežnického se dozvíte v semináři „Jak vidět film dřív, než jej natočíte“: 4. dubna v brněnském Kině Art a 12. dubna v pražském Kině Pilotů.

V květnu se spolu s námi a Martinem Ryšavým můžete věnovat filmovému scénáři. „Scenáristika není jenom psaní literárních scénářů. Lidé mají v hlavách ukryté různé představy a vize, někdy je stačí jen malinko pobídnout a sledovat, co se bude dít dál. Jenom popostrčíte zárodek příběhu a ten se pak bude koulet sám a nabalovat na sebe další události. Když se vám nebude líbit, jakým směrem se příběh ubírá, stačí mu dát další impuls a znova sledovat dění. Tohle může a asi má dělat scenárista, který nemusí mít jenom papír a tužku, stačí mu přeci kamera a lidi před ní, které může svým svérázným způsobem dorovnávat do příběhu,“ říká spisovatel a režisér Ryšavý. Přijďte načerpat inspiraci a cenné rady pro vlastní tvorbu 4. května do Kina Art a 11. května do Kina Pilotů.

Jsou-li pro vás tradiční filmové postupy a pravidla příliš svazující, připravte se na setkání s Martinem Blažíčkem, který si pro vás připravil seminář věnovaný experimentálnímu filmu. Může se zdát, že v současnosti žádná řemeslná pravidla ve filmu už neplatí. Anebo jich naopak platí příliš mnoho? Lze vytvořit experimentální film, když už bylo zdánlivě vše vyzkoušeno? V čem takový experiment spočívá? Seminář experimentálního filmu uvede různé tvůrčí postupy experimentování s obrazem na úrovni konceptu, natáčení, práce s nalezeným materiálem, střihu a postprodukce. Jako inspirace budou sloužit vybrané ukázky především současných filmů, které navazují na tradice avantgardy, filmového undergroundu a experimentálního filmu obecně, a zároveň invenčním způsobem reagují na současný svět kolem sebe. Otevřete se inspiraci a experimentu, 31. května v Kině Art a 7. června v Kině Pilotů.

Po absolvování našich filmových seminářů by vás již při natáčení nemělo nic překvapit. Pokud si ale přesto nejste jistí, zvládnete-li svůj krátký snímek natočit sami, pošlete nám do 25. dubna svůj filmový námět a vyhrajte konzultaci s jedním z našich lektorů. Také se už nemůžete dočkat, co letošní jaro přinese?

 

Foto z filmu Furiant Ondřeje Hudečka.