Přijměte pozvání na pražské červnové semináře

V pondělí 3. června nás čeká seminář Konstrukce reality s Jakubem Hejnou. Jakub Hejna je dvorním střihačem Heleny Třeštíkové, s níž režíroval dokument Zkáza krásou (2016) i nový snímek Forman vs. Forman (2019), který byl letos uveden na filmovém festivalu v Cannes. Na příkladu konkrétních úryvků z dokumentárních filmů si ukážeme různé přístupy ke střihu, který dává hrubému materiálu filmový tvar. Povíme si také, jak pracovat s archivním materiálem, který nemá být pouze ilustrací, ale přímo dramatickým vyprávěním příběhu. Průběh večera ale záleží také na publiku, neschovávejte si své nápady a otázky do šuplíku!  

Poslední červnové pondělí patří slovenské režisérce Vieře Čákanyové, která se podílela na povídkovém filmu Gottland (2014), uznání ovšem získala již za své studentské snímky, např. Alda (2009). Letos představí svůj dlouho připravovaný celovečerní film FREM, kvůli kterému se vydala až na Antarktidu. Zajímá vás, jak pracuje se svými filmovými protagonisty? Jakou roli hraje v jejich režijním vedení etika? Přijďte se před prázdninami naposledy něco přiučit do kina Světozor.

Hostem posledního semináře byl režisér Martin Mareček, který spolu s dokumoderátory Violou Ježkovou a Ivo Bystřičanem natočili malou upoutávku, kterou najdete na našem facebooku, stejně jako aktuální informace o programu.