Skvělý nový svět vítězí v Maďarsku

První ročník maďarské soutěže My Street Films již zná svůj nejskvělejší film roku 2015. Je jím snímek „Skvělý nový svět“ („Szép Új Világ“, chcete-li) inspirovaný stejnojmenným románem Aldouse Huxleyho.

Film je dynamickou koláží zobrazující současnou Budapešť se všemi aspekty evropského velkoměsta: krásou historických monumentů, moderní výstavbou a jejími nablýskanými fasádami, zbytky městské zeleně, ale i náhodnými kolemjdoucími, turisty a bezdomovci, kteří znají budapešťské ulice lépe než kdokoli jiný. Režisér vás ale nechce ukolébat úhlednými záběry na klidné město, ale hodí vás přímo doprostřed masových demonstrací, které vás chtějí strhnout silou davu. Dospěli jsme skutečně ke konci civilizace, jak zní český překlad Huxleyho knihy „Brave New World“?

„Ve filmu jsem se pokusil zachytit okamžiky, drobné detaily a zvláštní nuance města a co nejlépe tak vystihnout jeho atmosféru. Mým cílem bylo ukázat rozmanitou kulturu, která představuje starobylou historickou městskou krajinu a srovnává ji s novým, moderním a rychle tepajícím životem velkoměsta,“ říká k filmu jeho autor Salma Levente.

Tak tedy, posuďte sami a nebo přijďte 26. listopadu ve 20:45 hodin do kina Světozor, kde tento snímek můžete zhlédnout na velkém plátně spolu s ostatními středoevropskými vítězi My Street Films.