Uka! Ukazujeme filmy z Británie a Ukrajiny

Mapa má smysl, jen když je globální, a tak na tu naši přidáváme další mezinárodní filmy – tentokrát z Británie a z Ukrajiny. Pokud si nejste jistí, jestli se letos vydat na dovolenou na západ či na východ, přijměte pozvání na filmovou cestu napříč Evropou. 

Při naší stavbě virtuálního mostu mezi východem a západem nám pomáhá mimo jiné snímek Most, vítěz minulého ročníku soutěže My Street Films Ukrajina. I betonové monstrum, jako je most, může být živoucím organismem, které spolu s obyvateli města prožívá změnu ročních období, procházky zamilovaných párů i bolest rozervaných umělců. Ukrajinskou verzi projektu zaštiťují organizátoři urbanistického filmového festivalu 86, který se koná ve Slavutyči nedaleko Černobylu a svým působením odkazuje k jaderné katastrofě z roku 1986.

Britské filmy portrétují londýnské ulice tak, jak je znají asi jen místní a organizátoři Open City Documentary Festival, kde se koncept My Street Films poprvé zrodil. Můžete se tak vydat například na obchodní East Street, kde seženete vše od mořských plodů přes čerstvou zeleninu až po trička a záclony. I trhovci čelí neustálým změnám, ať už se jedná o nové zvyky zákazníků nebo byrokratické překážky. Pro našince, kteří si teprve zvykají na návrat trhů do českých ulic, se jedná o zajímavý pohled na místo, které více než dvě stě let patří drobným obchodníkům. Krátký film The Canal by si neměl nechat ujít nikdo, kdo někdy snil o životě na hausbótu. Aspoň na pár dní, když z vody stoupá chlad a ochlazuje přehřátý městský vzduch. A dynamický snímek Out With the Old zas ukazuje, jak mohou staré věci dále sloužit, pokud jim dáte druhou šanci. Třeba tím, že si postavíte obývák pod širým nebem, kde můžete kolemjdoucím přímo z gauče servírovat čaj a zákusky. Nenašli jste teď na ulici větrák?

Až budete příště cestovat prstem po mapě, nezapomeňte se podívat také za humna a prozkoumat, kam až sahají hranice My Street Films.