Vidíš, Ji.hlava!

Vítězné snímky My Street Films Awards každoročně uvádíme na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Pokud trávíte podzimní prázdniny v Jihlavě, nenechte si ujít projekce s nálepkou My Street Films:

1. místo - Vidíš, Praha! / Barbora Šimková

Neděle 28. 10. 2018, 22:30 / Horácké divadlo – Velká scéna

Osobní dokument o (ne)možnosti bydlení v centru Prahy. Autorka a její pětiletý syn dostali výpověď z magistrátem vlastněného jednopokojového bytu, jejž téměř třicet let obýval její děda. Film ilustruje dopady masového turismu a bytové politiky magistrátu na život obyvatel hlavního města.

2. místo - Pár slov k neposlušnosti / Míša Weingartová, Tereza Langrová

Pondělí 29. 10. 2018, 23:30 / Horácké divadlo – Velká scéna

V českém prostředí, kde demokracie je na ústupu a vládne populistické hnutí, se zdá být klimatická změna v pozadí. Ekologické hnutí Limity jsme my na ni upozorňuje metodou občanské neposlušnosti, při které účastníci vědomě porušují zákon. Neposlušnost, tradičně nesoucí negativní význam, je cestou k emancipaci a změně.

3. místo - Bůh bez domu, dům bez Boha / Sára Englišová, Kateřina Tisová

Neděle 28. 10. 2018, 20:00 / Horácké divadlo – Velká scéna

Pár kroků od hlavního nádraží se pod magistrálou nachází sociální centrum Naděje pro lidi bez domova. Už pětadvacátým rokem se tam každý týden koná bohoslužba pod vedením kazatele Petra Ševčíka. Ten se označuje za misionáře, jehož Bůh seslal, aby šířil víru mezi lidmi, na něž společnost pohlíží se směsí soucitu a opovržení.

Na festivalu také uvidíte vítězný snímek našeho partnerského projektu My Street Films Ukrajina, který hostí Mezinárodní festival filmu a urbanismu „86“:

Diorama / Zoia Laktionova

Neděle 28. 10. 2018, 18:00 / Kino Dukla – Edison

Melancholický snímek vypráví příběh opuštěné ukrajinské pláže, jež je v současné době podminována a kvůli výbušninám ukrytým pod vodou smrtelně nebezpečná pro všechny příchozí. Obrazy postapokalypticky působící krajiny doplňuje voiceover s osobními vzpomínkami místních obyvatel i názory odborníků.