Seminář na festivalu Finále Plzeň

V soutěžní sekci filmového festivalu Finále Plzeň věnovaného domácí tvorbě bude uveden také snímek Danielův svět režisérky Veroniky Liškové. Po projekci filmu, která proběhne 28. dubna, nabídneme ve spolupráci s festivalem seminář s režisérkou zaměřený na téma práce s protagonistou a získávání pozice v dokumentované komunitě.

 

Veronika Lišková vystudovala kulturologii na Filozofické fakultě UK a scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Od roku 2012 působí v Institutu dokumentárního filmu, kde je zodpovědná za vedení programů Ex Oriente Film a East European Forum. Paralelně se věnuje scenáristice a režii dokumentárních filmů. Její poslední film, Danielův svět, získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a byl uveden také na Berlinale v sekci Panorama věnované  výrazným autorským filmům. V letošním roce je Veronika také jedním z lektorů, kteří budou konzultovat dokumentární projekty vítězných autorů v soutěži námětů projektu My Street Films.

Danielův svět je dokumentární portrét mladého muže, který je ochoten před kamerou přiznat svou pedofilní orientaci, otevřeně o ní hovořit a podělit se o intimní detaily svého údělu.  Pedofilie je obecně velmi tabuizované téma; jeho filmové zpracování stojí a padá s ochotou protagonisty otevřít se tvůrcům v té nejosobnější rovině.  Jak probíhaly rešerše tématu, jak dlouho se film vyvíjel, jakými změnami prošel a jaká byla cesta k Danielovi a pedofilní komunitě se bude možné dozvědět od režisérky filmu v rámci inspiračního semináře.

„Přišlo mi, že dosáhnu nejsilnější výpovědi, když se zaměřím na jediný, konkrétní lidský příběh a přes něj se dostanu dál do celé komunity. Než jsem ale potkala Daniela, absolvovala jsem řadu setkání a mluvila zhruba s dvaceti až třiceti lidmi. Daniel byl až mezi posledními.“ - Veronika Lišková o přípravách filmu.

 

Danielův svět

Danielovi je dvacet pět let. Studuje na literární akademii a píše knihy. Jeho povídky vypráví o muži, který miluje malé chlapce. Daniel se jako jediný člen české pedofilní komunity rozhodl pro veřejný coming out. Cítil to jako další potřebný krok na cestě za překonáním strachu. Strachu ze svého okolí, ze svých fantazií, sám ze sebe. Strachu z toho být pedofilem. Daniel se postupně učil, jak s lidmi o své orientaci mluvit. A někteří z nich se mu naučili naslouchat. Přesto ví, že ze strany společnosti se bude muset znovu a znovu potýkat s více či méně zjevnou nedůvěrou. Přesto mu jeho coming out za to stojí. Všechno mu přijde lepší, než se zbytek života ukrývat sám před sebou. Může pedofil prožít šťastný život? Ptá se Daniel sám sebe každý den. Daniel trpělivě střádá malá vítězství i malé prohry a doufá, že přese všechno mu už nikdy v životě nebude scházet láska.

Projekce filmu se uskuteční 28. dubna v 16 hodin v Měšťanské besedě, seminář proběhne tamtéž od 17:30. Vstup na projekci je pouze s platnou vstupenkou na festivalové představení, seminář bude přístupný zdarma.

 

Partnery semináře jsou Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015 a Magistrát města Plzeň.