my street films // masterclasses

 
 
My Street Films pořádá veřejné online masterclassy s předními dokumentárními tvůrci a zve všechny, kdo mají zájem o dokumentární tvorbu k bezplatné účasti. Autorský vklad a jedinečnost zkušeností hostů se pojí s edukativním charakterem moderace ze strany našich lektorů. Výsledkem je poučný a inspirativní a prostor pro všechny milovníky dokumentární kinematografie.
 
 
 

10. května // Masterclass Eriky Hníkové

Od filmového námětu k dokumentární tvorbě
 
Erika Hníková se věnuje dokumentární tvorbě přes sedmnáct let. Její celovečerní filmy získávají silný divácký ohlas nejen u nás, ale i v zahraničí. Ve své masterclass bude mluvit o tom, jak se z nápadů v hlavě stávají filmové náměty a o tom, co se s filmovým námětem děje dál tváří v tvář realitě natáčení filmu. Své zkušenosti režisérky dokumentárních filmů a osvědčené tvůrčí strategie na pomezí literárního scénáře a intuice doplní ukázkami ze vznikajícího filmu Sólomatky v produkci České televize. Řeč však bude i o posledním dokončeném filmu Každá minuta života
 
Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/1694714060730752/
Moderuje
Tereza Reichová, dokumentaristka a lektorka My Street Films.
 
 
31. května // Masterclass Adama Ol’hy
Jak uvidět film v hledáčku kamery
 
Dokumentarista a kameraman Adam Ol’ha představí možné způsoby práce s kamerou při tvorbě dokumentárních filmů. Řeč bude o schopnosti dlouhodobého pozorování, ale i o tom, jaká úskalí i možné výhody s sebou přináší dokumentární režie s kamerou v ruce.
Svůj výklad doplní ukázkami z autorských filmů Martin-Lisabon či Nový život, ale též z filmů, kde působil jako kameraman či spolurežisér. Jedním z nich je dokumentární série Arzenál, která přinesla formálně inovativní zkoumání možností filmové řeči. Stranou nezůstane ani dlouhodobá spolupráce s Janem Švankmajerem, která započala filmem Hmyz a našla své pokračování ve snímku Alchymická pec
 
Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/965411954221216/
Moderují lektoři My Street Films.
 
 

28. června // Masterclass Jana Foukala

Režie na pomezí fikce a dokumentárního filmu
 
Režisér a hudebník Jan Foukal je autorem filmů, u kterých lze stěží definovat jasný žánr. Ve své masterclass promluví o významu hravosti v autorské tvorbě.
Ukázky ze vznikajícího filmu Zámek jsou otiskem nejen pandemických omezení, ale i možností tvůrčí svobody na 38 m2 jednoho bytu. Spolu s ukázkami z filmu Ahoj Babu otevře tato masterclass prostor pro reflexi etických výzev dokumentárního filmu a hledání výrazových prostředků pro vědomou práci s mimozáběrovou realitou filmu. Stranou nezůstane ani jeho poslední dokončený film Marťanské lodě.
 
Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/307160607463885/
Moderují lektoři My Street Films.