my street films online – tam, kde právě jste 

2. sekce // mezi mnou a tebou film

“Mezi mnou a tebou film” není výhružkou, ale naopak pozvánkou k seznámení s introspektivními a intimně laděnými filmy. Jejich autoři v nich objevují vztahy se svými blízkými a s pomocí filmové řeči se přibližují k druhým lidem a světu, ve kterém žijí. Zároveň nacházejí cestu sami k sobě, na které jim film může sloužit jako dobrý průvodce.

Hommage 

Barbora Venclová

 

Autorka se vydává na průzkum své vlastní minulosti, v čemž jí pomáhají vlastní deníkové záznamy a home videa natočená bývalým přítelem. Vyrovnává se tak nejen s pozadím rozpadu vztahu, ale i s vlastním obrazem, který se jí stává motivací na cestě za sebepřijetím.

Co jsi říkal?

Jakub Volák 

 

Autor se vydává na sebereflexivní průzkum komunikace se svým neslyšícím přítelem Pepou. Ačkoliv se Pepa rád pohybuje ve společnosti slyšících lidí, informace se k němu dostávají těžce a nepřesně. Každodenní nedorozumění mohou mít i velmi groteskní vyznění. A jak už to v mezilidských vztazích bývá, ani znalost společného (v tomto případě znakového) jazyka není vždy zárukou porozumění.

První poslední cesta 

Lenka Jirků

 

Autorce filmu umírá otec a ona si uvědomuje, jak málo je schopná s touto novou životní situací pracovat. Její upřímný film pozvolna vyplňuje společností tabuizovaný prostor. Sama se učí, jak přijmout nezvratný fakt, jak integrovat bolest a ztrátu do vlastního života. Film je křehkým a hloubavým svědectvím, které mění svět.

Les

Tereza Plavecká

 

Autorka filmu se v dospělosti vrací do Čimického háje, na místa, kde trávila své dětství. Ruční kamera následuje reakce a pocity jejího těla. Znovuobjevování prostoru, který jen místy uchovává to, co její paměť, je poetickým svědectvím o plynoucím čase a měnících se životních rolích.

Tátův fichtl

Kateřina Konrádová

 

Autorka přesvědčí svého otce, aby společně natočili film o jeho motocyklu, který roky stojí zaprášený v garáži. Filmové natáčení se tak stává možností, jak reflektovat a rozvinout samotný vztah. Přináší svědectví o tom, že nikdy není pozdě na změnu ani na zkoušení nových věcí.