Novinky

230717_MSF_23_cinema_slides_MSF_awards

Vyhlašujeme soutěž My Street Films Award 2023!

Natočili jste krátký dokumentární film, který hledá své diváky? Přihlaste ho do soutěže My Street Films Award a získejte premiéru na MFDF Ji.hlava a mezinárodní distribuční podporu na streamovací platformě DAFilms.com.

studentska_porota_2022

My Street Films Award hledá studentskou porotu

My Street Films Award je ocenění pro nejlepší krátký dokumentární snímek, který každoročně vybírá jak odborná porota, tak porota studentská. Nyní hledáme zájemce*kyně z řad studentstva, kteří by nám pomohli vybrat nejlepší film roku 2023.

Nesmysl_Michal_Klukan

Zvýšená citlivost | o potřebě reflexe osobních témat

Různorodá témata, která souvisejí s niternými pocity, genderovou identitou, individuálním psychickým rozpoložením či intenzivním znepokojivým prožíváním nad stavem světa, se v současné době stále častěji stávají námětem (také) dokumentárních filmů. Kde se bere potřeba zpracovávat a dále komunikovat témata, která jsou osobní a velmi citlivá?

Letni_kino_camp_16x9

Letní kina: Kde se uvidíme?

Konečně je tu sezóna letních kin, kdy můžeme s lehkostí kombinovat setkání s přáteli, posezení u chlazených nápojů a sledování filmů. Kromě našich oblíbených míst v Praze vás zveme i do nové Táborské osvěžovny, kterou má na svědomí Johannes Cyder. Dalších tipů na výlet netřeba!

Okno_prilezitosti

Letní soutěž: Zpátky do ulic!

S desátou letní sezónou My Street Films se vracíme zpátky do ulic, tedy tam, kde jsme se tenkrát poprvé potkali. Využijte dlouhých letních dní a natočte poctu své ulici, ať už je to ta, ve které žijete, pracujete, nebo si vás z jakéhokoli důvodu získala. Přitahují vás stromy v ulicích, nebo je to oblíbený podnik, kam se rádi vracíte? Fascinuje vás místní historie, nebo tu najdeme perlu architektury? Natočte krátký příběh vaší ulice a podělte se o něj s ostatními!

Greta_Stocklassa_Kiruna_16_9

BRNO: Přihlaste se na jednodenní filmový workshop

Nepřihlásili jste se do našeho workshopu, protože nemáte tolik volného času? Ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně jsme pro vás připravili jeho „light“ verzi, kterou si můžete vyzkoušet na letní slunovrat, 21. června 2023. Praktický workshop pro 6 – 8 účastníků povede skvělá česko-švédská režisérka Greta Stocklassa.

Klusak_Pechackova_cb

Masterclass Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové v pražském kině Světozor

Pražská masterclass nese podtitul „Vstříc nepředvídatelnosti“ a režisérská dvojice v ní představí svou práci na celovečerním dokumentárním filmu Velké nic (2023), který vznikal v okamžité reakci na pandemii koronaviru. Jak se ve filmu projevily neočekávatelné okolnosti i nepředvídatelné chování společnosti? Přijďte to zjistit a zeptat se v pondělí 12. června do pražského kina Světozor!

Jindrich_Kater

Filmové workshopy a přednášky: Začínáme!

Vítěze*ky soutěže námětů již známe, a tak se můžeme naplno pustit do letošního filmového programu. Seznamovací workshopy pro vybrané účastníky*ce se konají již příští týden, stejně jako první masterclassy profesionálních dokumentaristů*ek. V pondělí 15. května se těšíme na první ostravské setkání s Jindřichem Andršem, ve středu 17. května pak v Brně vystoupí režisérx Kateř Tureček.

MSF_Brno_Dusek_Krajbich

Soutěž námětů 2023: Známe vítěze

Uzavřeli jsme každoroční jarní soutěž námětů a ve spolupráci s lektory vybrali účastníky letošních filmových workshopů. Pod profesionálním vedením by tak letos mělo vzniknout osm nových krátkých filmů z Prahy, sedm z Brna a čtyři z Ostravy. První seznamovací setkání se koná již příští týden.

Vnitroblock

Týden filmů z vaší ulice. Zveme vás na oslavu ve Vnitroblocku!

K 10. narozeninám jsme si nadělili malý festival krátkých filmů v Pidikině v holešovickém Vnitroblocku. Nechte se inspirovat našimi nejoblíbenějšími My Street Filmy poslední dekády a potkejte se s těmi, kdo pro vás připravují unikátní filmové workshopy, masterclassy oceňovaných dokumentárních tvůrců a projekce na zajímavých místech v Praze, Brně i dalších městech.

MSF_23_Banner_Kinoslide_1920x1080

Slavíme 10 let a vyhlašujeme soutěž námětů!

Vstupujeme do desátého roku fungování My Street Films a naše filmová sezóna začíná již tradičně soutěží námětů. Autoři nejlepších nápadů na krátký dokumentární film získají možnost zúčastnit se zdarma filmových workshopů, které letos nově pořádáme vedle Prahy a Brna také v Ostravě. Uzávěrka přihlášek je 25. dubna 2023.

Ochutnavame_svet

Jeden svět Ostrava: Ochutnáváme svět

Letos poprvé chystáme workshop a filmový program také v Ostravě. První ochutnávku můžete zažít již tento víkend během festivalu Jeden svět Ostrava, kde se v sobotu 25. března připojíme k programu Ochutnáváme svět.

Daniela_Peterova

Daniela Peterová: U filmu i žonglování tvoří improvizace padesát procent výsledku

Daniela Peterová je autorkou krátkého filmu Vidím míček tak házím, který se umístil na 2. místě v soutěži My Street Films Award. Snímek nás seznamuje se skvělou, avšak poměrně netradiční aktivitou pro seniory – žonglováním. Porota ocenila originální zpracování filmu, který kombinuje dokumentární záběry s jednoduchou, leč podmanivou animací.

Zinky_1

Projekce v Brně: Ženy a společnost

S radostí se opět vracíme do Moravské zemské knihovny v Brně, kde v pondělí 13. února představíme výběr filmů věnovaný ženám. Svůj krátký snímek ŽÍNKY zde osobně představí Kateřina Wiecková, která jej po úspěchu v soutěži My Street Films uvedla na řadě mezinárodních festivalů.

Novinka_oceneni

Připomeňte si masterclassy oceňovaných tvůrců

Začátek roku se již tradičně pojí s vytvářením žebříčků toho nejlepšího za rok uplynulý, stejně jako s vyhlašováním filmových cen. Máme radost, že se teď opět mluví o tvůrcích, které sami považujeme za vycházející hvězdy českého dokumentárního filmu – Dianou Cam Van Nguyen, Adélou Komrzý a Francescem Montagnerem.

Tereza Plavecká: MFDF Ji.hlava

Tereza Plavecká: Nejvíc si pamatuji silná a jednoduchá díla

Přinášíme vám rozhovor s letošní vítězkou Terezou Plaveckou. V soutěži My Street Films Award uspěla s krátkým osobním snímkem Přechod, na němž pracovala během workshopu pod vedením Mariky Pecháčkové a Jana Sachera. Jak vypadala Terezina cesta od námětu k hotovému filmu? Jak jí pomohly skupinové workshopy a jak na film reagovalo festivalové publikum?

KINO-mfdf-jihlava_2022-10-29_2048px_radek-lavicka_1824

My Street Films online: festival u vás doma

Nyní najdete online všechny filmy, které vznikly v rámci letošních workshopů nebo se přihlásily do soutěže My Street Films Award. Kromě vítězných snímků, které jste mohli vidět v premiéře na MFDF Ji.hlava, se můžete podívat i na ostatní krátké filmy, které se ucházely o titul nejlepší My Street Film roku 2022.

Katerina_green

Nejlepší filmy online na Dafilms.cz

Pokud jste nestihli festivalovou premiéru našich filmů na MFDF Ji.hlava, můžete se na ně teď podívat online na streamingové platformě Dafilms.cz. V programovém speciálu, který nese název Niterný boj & tvůrčí vize, uvidíte čtyři oceněné snímky a dalších šest vybraných filmů, které vznikly na letošních workshopech.

Quirin_foto

Projekce v Brně: Kdopak vám dal hlas

Ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně vám přinášíme výběr krátkých filmů o lidech a tématech, o nichž možná příliš často neslyšíme a tedy ani nepřemýšlíme. Pojďme se seznámit a strávit společný večer bez předsudků, pomýlených očekávání a (sebe)lítosti.

mfdf-jihlava_2022_anna-solcova--

3KinoFest: My Street Films ve festivalovém pokojíčku

Seznamte se s filmovými tvůrci a jejich krátkými filmy, které letos vznikly na workshopech My Street Films. Filmy, které doposud viděli jen diváci MFDF Ji.hlava, můžete nyní spatřit v rámci 3KinoFest ve festivalovém pokojíčku v pasáži U Nováků.

jihlava_vizual_2022

Vítězné filmy míří do Jihlavy

Nejlepší My Street Filmy roku 2022 uvidíte v premiéře na MFDF Ji.hlava. Na festival mají namířeno i jejich tvůrci, kteří získávají unikátní šanci představit svůj film na jednom z předních evropských dokumentárních festivalů. Kde nás uvidíte?

Prechod_16_9

Od filmového námětu k festivalové premiéře za 190 dní

Vyhlašujeme nejlepší krátké dokumentární filmy roku 2022. Absolutní vítězkou se stala Tereza Plavecká, v jejímž krátkém filmu Přechod se setkává osobní příběh s pamětí konkrétního, byť zdánlivě nenápadného místa, jakým je přechod pro chodce. Další oceněné snímky pojednávají o žonglování seniorů či bytostné potřebě sebevyjádření.