Novinky

Plato_Bauhaus_kveten2024

Workshopy 2024: Začínáme!

Květnové dny pro nás znamenají seznámení s novými filmovými náměty a jejich autory a autorkami. V Praze, Brně a Ostravě se konají první workshopy, kde se naše lektorské dvojice potkávají s přihlášenými tvůrci*kyněmi a společně by měli rozvíjet jejich nápady na krátké filmy. Co nás letos čeká a na co se těšíme?

MSF_lektorstvo_2024

Lektorstvo 2024: Kdo povede letošní workshopy?

Věříme, že workshopy My Street Films fungují v první řadě díky skvělým lidem, kteří pro vás v několika skupinových setkáních postupně odhalují tajemství filmové tvorby. A máme radost, že se nám i letos podařilo přizvat ke spolupráci přední české dokumentaristy*ky, kteří*ré v autorských dvojicích povedou naše filmové dílny v Praze, Brně a Ostravě. Seznamte se!

Udrzitelnost_vlny_adj

10 důvodů, proč neposlat svůj námět do soutěže

Do uzávěrky soutěže námětů zbývají necelé tři týdny a existuje celá řada důvodů, proč se nepřihlásit. Sepsali jsme je pro vás, abyste neztráceli čas hledáním vlastních výmluv.

Zlom_vaz

Online přehlídka: Odhalte s námi Vrstvy rozmanitosti

Jako inspiraci k psaní námětů jsme pro vás tentokrát připravili online přehlídku věnovanou rozmanitosti. Náš aktuální výběr představuje desítků krátkých filmů, které tematizují odlišnost a oslavují jedinečnost a kreativitu.

Aneta_J

Aneta J.: Ve filmu jsem dělala chyby a ty nedostatky to udělaly hezké. V tvorbě ukazují život.

Aneta J. je autorkou filmu Ve tmě, což je jeden z nejosobnějších, nejbolestivějších a nejintimnějších filmů, které v rámci My Street Films vznikly. Ačkoli nám prostřednictvím filmu vypráví svůj osobní příběh, slyšíme pouze její hlas, který nás provází temným lesem i těmi nejtemnějšími vzpomínkami spojenými se sexuálním násilím. O vzniku filmu si s Anetou J. povídala naše vedoucí programu Magda Španihelová.

Komunita

Nová sezóna: Jarní projekce v Praze, Brně a Ostravě

Jarní sezóna je pomalu tady a my máme radost, že ji zahajujeme projekcemi v Praze, Brně a Ostravě. Objevte s námi nejčerstvější výběr krátkých filmů a inspirujte se pro letošní soutěž námětů. Kde se potkáme?

Qirim_uvodni_titulek

QIRIM: Oceněný film uvidíte v galerii a na festivalech

Kateryna Khramtsova získala se svým krátkým filmem QIRIM zvláštní uznání poroty za kreativní portrét člověka, který v současnosti bojuje na ukrajinské frontě. Máme radost, že tento film byl zařazen do několika přehlídek, které můžete navštívit osobně: v Galerii AMU, na festivalu Mladá kamera Uničov a na německém festivalu goEast.

Ka_Khramtsova_horizontal

Kateryna Khramtsova: Do filmové tvorby můžeme sami skočit a začít plavat

Kateryna Khramtsova se svým krátkým filmem Qirim získala zvláštní uznání odborné i studentské poroty. Přináší nám důležitý a nevšední pohled na válku na Ukrajině, kde se bojuje nejen o území, ale i o kulturní nezávislost. Průvodkyní jí (i nám jako divákům) byla nebinární performerka Antonina Romanova.

Mezi_Bao_Long Ly_16_9

Bao Long Lý: Podařilo se mi vystihnout pocity lidí, kteří cítí podobné odcizení

Bao Long Lý je autorem krátkého filmu Mezi…, s nímž uspěl v loňské soutěži My Street Films Award. Jako jediný oceněný tvůrce neprošel našimi filmovými workshopy, přesto nás zaujal tím, jak vizuálně i střihově strhující je jeho vyprávění o prožitcích člověka, který uvízl mezi dvěma kulturami – českou a vietnamskou.

Lucie_Poznikova_horizontal

Lucie Pozníková: Pokud film neděláš naprosto upřímně, nebude to fungovat

Lucie Pozníková je autorkou krátkého snímku Brno-Zábradlí, který patří k nejlepším My Street Filmům roku 2023. Porota ocenila její řízené tápaní nehostinným městským prostorem, v němž nepozorovaně přibývají absurdní překážky. O brněnském urbanismu, filmové a herní tvorbě si s Lucií povídala Magda Španihelová, naše vedoucí programu.

Johana

Kampus Hybernská: Angry Young Women

Advent je čas osobních setkání, objetí… a někdy také pěkného vzteku. Cítíte to stejně? Přijďte ho prožít společně do Kampusu Hybernská, kde v pondělí 11. prosince promítáme pětici krátkých filmů, které jsme nazvali „Angry Young Women“.

MSF_filmy_2023_web

Nejnovější filmy online

Než vás definitivně pohltí program pohádek a romantických komedií, podívejte se na nejnovější My Street Filmy! Všechny snímky přihlášené do letošní soutěže My Street Films Award najdete v sekci Filmy.

Workshop_Brno_2023_16_9

My Street Films 2023: Živě a společně

Všechny workshopové filmy jsou už dávno hotové a ty vítězné mají za sebou už první festivalové projekce. Desátý ročník My Street Films ale stále ještě čeká na své oficiální zakončení a vy můžete být u toho! Přijďte na naši filmovou oslavu, které se koná v sobotu 18. listopadu od 18 hodin.

MSF_HP_Tereza_Plavecka_zdarma

Nejnovější filmy online na Dafilms.cz

Čerstvé My Street Filmy dosud viděli pouze diváci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava – po premiérovém uvedení v Jihlavě byly dostupné ještě v online ozvěnách festivalu, které skončily v neděli 12. listopadu. Pokud jste se letos k jihlavskému publiku nepřidali, nezoufejte – nyní jsou filmy k vidění zdarma na streamovací platformě Dafilms.cz.

mfdf-jihlava_2022-jan-hromadko-_Viktor_Strmiska

MFDF Ji.hlava: Projekce vítězných filmů

Vítězné My Street Filmy jsou tradičně součástí programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Filmoví tvůrci*kyně, kteří si možná ještě před několika měsíci nebyli jistí*é, jestli dokážou natočit vlastní film, se nyní poprvé představí festivalovému publiku a zjistí, jaké to je, zažít festival z pohledu režiséra*ky. Máte-li namířeno na festival, přijďte na některou z našich projekcí.

Mezi_Bao_Long Ly_16_9

Objevte nejlepší My Street Filmy roku 2023

Uzavíráme desátý ročník soutěže My Street Films Award a představujeme vám výběr těch nejlepších krátkých dokumentárních filmů roku 2023. Letošní filmová sklizeň byla neobyčejně silná a tematicky i stylově pestrá, proto se porotci a porotkyně rozhodli vyzdvihnout práci hned několika začínajících autorů a autorek.

MSF_porota_2023

My Street Films Award 2023: Představujeme porotu

S radostí vám představujeme letošní porotce a porotkyně, kteří vybírají nejlepší My Street Filmy roku 2023. Své favority volí odborná porota, v níž letos zasedá režisérka, producentka a lektorka Tereza Tara, festivalový konzultant, kritik a filmový dramaturg Martin Horyna a lektorka, dramaturgyně a režisérka Viola Ježková. Nejlepší film vybírá rovněž porota studentská, v níž se setkávají studenti*ky různých audiovizuálních oborů a odlišných přístupů a zkušeností. Seznamte se!

230717_MSF_23_cinema_slides_MSF_awards

Vyhlašujeme soutěž My Street Films Award 2023!

Natočili jste krátký dokumentární film, který hledá své diváky? Přihlaste ho do soutěže My Street Films Award a získejte premiéru na MFDF Ji.hlava a mezinárodní distribuční podporu na streamovací platformě DAFilms.com.

studentska_porota_2022

My Street Films Award hledá studentskou porotu

My Street Films Award je ocenění pro nejlepší krátký dokumentární snímek, který každoročně vybírá jak odborná porota, tak porota studentská. Nyní hledáme zájemce*kyně z řad studentstva, kteří by nám pomohli vybrat nejlepší film roku 2023.

Nesmysl_Michal_Klukan

Zvýšená citlivost | o potřebě reflexe osobních témat

Různorodá témata, která souvisejí s niternými pocity, genderovou identitou, individuálním psychickým rozpoložením či intenzivním znepokojivým prožíváním nad stavem světa, se v současné době stále častěji stávají námětem (také) dokumentárních filmů. Kde se bere potřeba zpracovávat a dále komunikovat témata, která jsou osobní a velmi citlivá?

Letni_kino_camp_16x9

Letní kina: Kde se uvidíme?

Konečně je tu sezóna letních kin, kdy můžeme s lehkostí kombinovat setkání s přáteli, posezení u chlazených nápojů a sledování filmů. Kromě našich oblíbených míst v Praze vás zveme i do nové Táborské osvěžovny, kterou má na svědomí Johannes Cyder. Dalších tipů na výlet netřeba!

Okno_prilezitosti

Letní soutěž: Zpátky do ulic!

S desátou letní sezónou My Street Films se vracíme zpátky do ulic, tedy tam, kde jsme se tenkrát poprvé potkali. Využijte dlouhých letních dní a natočte poctu své ulici, ať už je to ta, ve které žijete, pracujete, nebo si vás z jakéhokoli důvodu získala. Přitahují vás stromy v ulicích, nebo je to oblíbený podnik, kam se rádi vracíte? Fascinuje vás místní historie, nebo tu najdeme perlu architektury? Natočte krátký příběh vaší ulice a podělte se o něj s ostatními!

Greta_Stocklassa_Kiruna_16_9

BRNO: Přihlaste se na jednodenní filmový workshop

Nepřihlásili jste se do našeho workshopu, protože nemáte tolik volného času? Ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně jsme pro vás připravili jeho „light“ verzi, kterou si můžete vyzkoušet na letní slunovrat, 21. června 2023. Praktický workshop pro 6 – 8 účastníků povede skvělá česko-švédská režisérka Greta Stocklassa.

Klusak_Pechackova_cb

Masterclass Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové v pražském kině Světozor

Pražská masterclass nese podtitul „Vstříc nepředvídatelnosti“ a režisérská dvojice v ní představí svou práci na celovečerním dokumentárním filmu Velké nic (2023), který vznikal v okamžité reakci na pandemii koronaviru. Jak se ve filmu projevily neočekávatelné okolnosti i nepředvídatelné chování společnosti? Přijďte to zjistit a zeptat se v pondělí 12. června do pražského kina Světozor!