Novinky

Daniela Peterová: U filmu i žonglování tvoří improvizace padesát procent výsledku

Daniela Peterová je autorkou krátkého filmu Vidím míček tak házím, který se umístil na 2. místě v soutěži My Street Films Award. Snímek nás seznamuje se skvělou, avšak poměrně netradiční aktivitou pro seniory – žonglováním. Porota ocenila originální zpracování filmu, který kombinuje dokumentární záběry s jednoduchou, leč podmanivou animací.

Projekce v Brně: Ženy a společnost

S radostí se opět vracíme do Moravské zemské knihovny v Brně, kde v pondělí 13. února představíme výběr filmů věnovaný ženám. Svůj krátký snímek ŽÍNKY zde osobně představí Kateřina Wiecková, která jej po úspěchu v soutěži My Street Films uvedla na řadě mezinárodních festivalů.

Připomeňte si masterclassy oceňovaných tvůrců

Začátek roku se již tradičně pojí s vytvářením žebříčků toho nejlepšího za rok uplynulý, stejně jako s vyhlašováním filmových cen. Máme radost, že se teď opět mluví o tvůrcích, které sami považujeme za vycházející hvězdy českého dokumentárního filmu – Dianou Cam Van Nguyen, Adélou Komrzý a Francescem Montagnerem.

Tereza Plavecká: Nejvíc si pamatuji silná a jednoduchá díla

Přinášíme vám rozhovor s letošní vítězkou Terezou Plaveckou. V soutěži My Street Films Award uspěla s krátkým osobním snímkem Přechod, na němž pracovala během workshopu pod vedením Mariky Pecháčkové a Jana Sachera. Jak vypadala Terezina cesta od námětu k hotovému filmu? Jak jí pomohly skupinové workshopy a jak na film reagovalo festivalové publikum?

My Street Films online: festival u vás doma

Nyní najdete online všechny filmy, které vznikly v rámci letošních workshopů nebo se přihlásily do soutěže My Street Films Award. Kromě vítězných snímků, které jste mohli vidět v premiéře na MFDF Ji.hlava, se můžete podívat i na ostatní krátké filmy, které se ucházely o titul nejlepší My Street Film roku 2022.

Nejlepší filmy online na Dafilms.cz

Pokud jste nestihli festivalovou premiéru našich filmů na MFDF Ji.hlava, můžete se na ně teď podívat online na streamingové platformě Dafilms.cz. V programovém speciálu, který nese název Niterný boj & tvůrčí vize, uvidíte čtyři oceněné snímky a dalších šest vybraných filmů, které vznikly na letošních workshopech.

Projekce v Brně: Kdopak vám dal hlas

Ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně vám přinášíme výběr krátkých filmů o lidech a tématech, o nichž možná příliš často neslyšíme a tedy ani nepřemýšlíme. Pojďme se seznámit a strávit společný večer bez předsudků, pomýlených očekávání a (sebe)lítosti.

3KinoFest: My Street Films ve festivalovém pokojíčku

Seznamte se s filmovými tvůrci a jejich krátkými filmy, které letos vznikly na workshopech My Street Films. Filmy, které doposud viděli jen diváci MFDF Ji.hlava, můžete nyní spatřit v rámci 3KinoFest ve festivalovém pokojíčku v pasáži U Nováků.

Vítězné filmy míří do Jihlavy

Nejlepší My Street Filmy roku 2022 uvidíte v premiéře na MFDF Ji.hlava. Na festival mají namířeno i jejich tvůrci, kteří získávají unikátní šanci představit svůj film na jednom z předních evropských dokumentárních festivalů. Kde nás uvidíte?

Od filmového námětu k festivalové premiéře za 190 dní

Vyhlašujeme nejlepší krátké dokumentární filmy roku 2022. Absolutní vítězkou se stala Tereza Plavecká, v jejímž krátkém filmu Přechod se setkává osobní příběh s pamětí konkrétního, byť zdánlivě nenápadného místa, jakým je přechod pro chodce. Další oceněné snímky pojednávají o žonglování seniorů či bytostné potřebě sebevyjádření.

Poznejte porotce My Street Films Award 2022

Soutěž filmů My Street Films Award uzavíráme již ve středu 21. září 2022. Stejně jako v loňském roce zasedne vedle odborné poroty také porota studentská. Kdo vybere nejlepší My Street Filmy roku 2022, které se v říjnu představí v premiérovém uvedení na MFDF Ji.hlava?

Sousedská setkání s My Street Films

Již od roku 2006 patří třetí víkend v září sousedské slavnosti Zažít město jinak. Akci koordinuje spolek AutoMat, ale zapojit se může každý – a to nejen jako účastník, ale také jako organizátor. Pokud se ale ve vaší čtvrti zrovna nic nekoná, nebo toužíte objevit nová místa, přijměte naše pozvání na Zažít město jinak, kde uvidíte i vybrané My Street Filmy. 

ŽIVÉ KINO 2022: To nejlepší na konci léta

Konec prázdnin pro nás každoročně znamená zúčastnit se ŽIVÉHO KINA, které umožňuje poznat současné dokumentární filmy z velmi osobní perspektivy jejich tvůrců. Ať už se chcete rozloučit s létem, naladit se na podzimní MFDF Ji.hlava nebo si užít ty nejlepší krátké filmy posledních dvou let, přidejte se k nám v úterý 30. srpna!

Spouštíme přihlašování do soutěže

Natočili jste krátký dokumentární film, který hledá své diváky? Přihlaste ho do soutěže My Street Films Award a vyhrajte premiérové uvedení na MFDF Ji.hlava, spolu s mezinárodní distribuční podporou na Dafilms.com!

Voda je živel: Známe vítěze letní soutěže

Červenec utekl jako voda a s ním i naše letní soutěž Voda je živel. S radostí jsme zhlédli všechny přihlášené filmy, které nás nadchly svou kvalitou a propracovaností, přesahující formát běžného krátkého videa. Vítěze jsme se nakonec rozhodli zvolit tak, aby oceněné filmy ukázaly celou škálu přístupů, s nimiž se dá v rámci krátkého filmu pracovat.

Filmová výchova se na českých školách vyučuje stále častěji

Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, jejíž jsme nedílnou součástí, provedla letos na jaře rozsáhlé dotazníkové šetření věnované výuce na českých školách. Z výsledků vyplývá, že žáci tuzemských základních a středních škol absolvují filmovou/audiovizuální výchovu častěji než kdy dříve.

Letní filmová škola: zveme na debatu Jak učit umění

Letos poprvé se oficiálně účastníme industry programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a zveme na diskuzi Jak učit umění. Debata je určená odbornému publiku i široké veřejnosti. O změnách na vysokých uměleckých školách promluví Adéla Komrzý, Jindřich Andrš a Tomáš Vaněk, moderuje Jan Strejcovský.

Letní soutěž: Voda je živel

Natočte krátký film věnovaný vodě a vyhrajte filmové zážitky! Téma vody nás provází každý den, od ranní sprchy a vaření kávy přes zalévání květin až po odpoledne na koupališti nebo setkání u večerního drinku. Ať už vyrazíte na začátku léta k vodě, nebo jste závislí na městských fontánách a mlžítkách, využijte své živelné inspirace a natočte to!

Jak na krátký film s Dianou Cam Van Nguyen

První letošní masterclass pro nás připravila oceňovaná autorka krátkých filmů Diana Cam Van Nguyen. Umožnila nám tak jedinečný náhled do své tvůrčí metody, v níž propojuje animaci s dokumentárními principy. Pokud jste masterclass nestihli naživo, můžete si pustit záznam, a to jak celý, tak sestřih našich nejoblíbenějších momentů.

Naše filmové léto začalo právě teď

Soutěž námětů již zná své vítěze, a tak se 10. května v Praze i v Brně poprvé sešlo 24 autorů, kteří budou během čtyř intenzivních workshopů postupně rozvíjet své nápady až do podoby hotových krátkých filmů. Na viděnou na filmovém plátně!

Připojte se k našim online masterclassům

Naše masterclassy jsou určené všem milovníkům filmové tvorby. Aby byly dostupné co nejširšímu publiku, můžete je i letos sledovat živě na naší facebookové stránce. Těšit se můžete na mladé talentované tvůrce, jejichž filmy již stačily posbírat celou řadu ocenění. O své filmové zkušenosti se podělí Diana Cam Van Nguyen (Milý tati), Adéla Komrzý (Jednotka intenzivního života) a Francesco Montagner (Bratrství).

Začíná filmová přehlídka Umění čelit

Začátek jarní filmové sezóny vítáme s online filmovou přehlídkou Umění čelit. Připravili jsme výběr deseti krátkých filmů, které nám pomohou sebrat potřebnou odvahu čelit konfliktům, ať už ve vztahu ke světu, k sobě samým či ve vztazích k ostatním lidem.

Zveme na diskuzi Obrazy války v internetovém věku

Ve středu 30. března 2022 pořádáme online diskuzi o moci obrazů v současném umění, filmu a videohrách. Naše pozvání přijali čtyři hosté z různých oborů, které však spojuje práce s vizuálním médiem v kyberprostoru. Připojte se k nám živě na naší facebookové stránce.