Novinky

Nejlepší filmy online na Dafilms.cz

Pokud jste nestihli festivalovou premiéru našich filmů na MFDF Ji.hlava, můžete se na ně teď podívat online na streamingové platformě Dafilms.cz. V programovém speciálu, který nese název Niterný boj & tvůrčí vize, uvidíte čtyři oceněné snímky a dalších šest vybraných filmů, které vznikly na letošních workshopech.

Projekce v Brně: Kdopak vám dal hlas

Ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně vám přinášíme výběr krátkých filmů o lidech a tématech, o nichž možná příliš často neslyšíme a tedy ani nepřemýšlíme. Pojďme se seznámit a strávit společný večer bez předsudků, pomýlených očekávání a (sebe)lítosti.

3KinoFest: My Street Films ve festivalovém pokojíčku

Seznamte se s filmovými tvůrci a jejich krátkými filmy, které letos vznikly na workshopech My Street Films. Filmy, které doposud viděli jen diváci MFDF Ji.hlava, můžete nyní spatřit v rámci 3KinoFest ve festivalovém pokojíčku v pasáži U Nováků.

Vítězné filmy míří do Jihlavy

Nejlepší My Street Filmy roku 2022 uvidíte v premiéře na MFDF Ji.hlava. Na festival mají namířeno i jejich tvůrci, kteří získávají unikátní šanci představit svůj film na jednom z předních evropských dokumentárních festivalů. Kde nás uvidíte?

Od filmového námětu k festivalové premiéře za 190 dní

Vyhlašujeme nejlepší krátké dokumentární filmy roku 2022. Absolutní vítězkou se stala Tereza Plavecká, v jejímž krátkém filmu Přechod se setkává osobní příběh s pamětí konkrétního, byť zdánlivě nenápadného místa, jakým je přechod pro chodce. Další oceněné snímky pojednávají o žonglování seniorů či bytostné potřebě sebevyjádření.

Poznejte porotce My Street Films Award 2022

Soutěž filmů My Street Films Award uzavíráme již ve středu 21. září 2022. Stejně jako v loňském roce zasedne vedle odborné poroty také porota studentská. Kdo vybere nejlepší My Street Filmy roku 2022, které se v říjnu představí v premiérovém uvedení na MFDF Ji.hlava?

Sousedská setkání s My Street Films

Již od roku 2006 patří třetí víkend v září sousedské slavnosti Zažít město jinak. Akci koordinuje spolek AutoMat, ale zapojit se může každý – a to nejen jako účastník, ale také jako organizátor. Pokud se ale ve vaší čtvrti zrovna nic nekoná, nebo toužíte objevit nová místa, přijměte naše pozvání na Zažít město jinak, kde uvidíte i vybrané My Street Filmy. 

ŽIVÉ KINO 2022: To nejlepší na konci léta

Konec prázdnin pro nás každoročně znamená zúčastnit se ŽIVÉHO KINA, které umožňuje poznat současné dokumentární filmy z velmi osobní perspektivy jejich tvůrců. Ať už se chcete rozloučit s létem, naladit se na podzimní MFDF Ji.hlava nebo si užít ty nejlepší krátké filmy posledních dvou let, přidejte se k nám v úterý 30. srpna!

Spouštíme přihlašování do soutěže

Natočili jste krátký dokumentární film, který hledá své diváky? Přihlaste ho do soutěže My Street Films Award a vyhrajte premiérové uvedení na MFDF Ji.hlava, spolu s mezinárodní distribuční podporou na Dafilms.com!

Voda je živel: Známe vítěze letní soutěže

Červenec utekl jako voda a s ním i naše letní soutěž Voda je živel. S radostí jsme zhlédli všechny přihlášené filmy, které nás nadchly svou kvalitou a propracovaností, přesahující formát běžného krátkého videa. Vítěze jsme se nakonec rozhodli zvolit tak, aby oceněné filmy ukázaly celou škálu přístupů, s nimiž se dá v rámci krátkého filmu pracovat.

Filmová výchova se na českých školách vyučuje stále častěji

Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, jejíž jsme nedílnou součástí, provedla letos na jaře rozsáhlé dotazníkové šetření věnované výuce na českých školách. Z výsledků vyplývá, že žáci tuzemských základních a středních škol absolvují filmovou/audiovizuální výchovu častěji než kdy dříve.

Letní filmová škola: zveme na debatu Jak učit umění

Letos poprvé se oficiálně účastníme industry programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a zveme na diskuzi Jak učit umění. Debata je určená odbornému publiku i široké veřejnosti. O změnách na vysokých uměleckých školách promluví Adéla Komrzý, Jindřich Andrš a Tomáš Vaněk, moderuje Jan Strejcovský.

Letní soutěž: Voda je živel

Natočte krátký film věnovaný vodě a vyhrajte filmové zážitky! Téma vody nás provází každý den, od ranní sprchy a vaření kávy přes zalévání květin až po odpoledne na koupališti nebo setkání u večerního drinku. Ať už vyrazíte na začátku léta k vodě, nebo jste závislí na městských fontánách a mlžítkách, využijte své živelné inspirace a natočte to!

Jak na krátký film s Dianou Cam Van Nguyen

První letošní masterclass pro nás připravila oceňovaná autorka krátkých filmů Diana Cam Van Nguyen. Umožnila nám tak jedinečný náhled do své tvůrčí metody, v níž propojuje animaci s dokumentárními principy. Pokud jste masterclass nestihli naživo, můžete si pustit záznam, a to jak celý, tak sestřih našich nejoblíbenějších momentů.

Naše filmové léto začalo právě teď

Soutěž námětů již zná své vítěze, a tak se 10. května v Praze i v Brně poprvé sešlo 24 autorů, kteří budou během čtyř intenzivních workshopů postupně rozvíjet své nápady až do podoby hotových krátkých filmů. Na viděnou na filmovém plátně!

Připojte se k našim online masterclassům

Naše masterclassy jsou určené všem milovníkům filmové tvorby. Aby byly dostupné co nejširšímu publiku, můžete je i letos sledovat živě na naší facebookové stránce. Těšit se můžete na mladé talentované tvůrce, jejichž filmy již stačily posbírat celou řadu ocenění. O své filmové zkušenosti se podělí Diana Cam Van Nguyen (Milý tati), Adéla Komrzý (Jednotka intenzivního života) a Francesco Montagner (Bratrství).

Začíná filmová přehlídka Umění čelit

Začátek jarní filmové sezóny vítáme s online filmovou přehlídkou Umění čelit. Připravili jsme výběr deseti krátkých filmů, které nám pomohou sebrat potřebnou odvahu čelit konfliktům, ať už ve vztahu ke světu, k sobě samým či ve vztazích k ostatním lidem.

Zveme na diskuzi Obrazy války v internetovém věku

Ve středu 30. března 2022 pořádáme online diskuzi o moci obrazů v současném umění, filmu a videohrách. Naše pozvání přijali čtyři hosté z různých oborů, které však spojuje práce s vizuálním médiem v kyberprostoru. Připojte se k nám živě na naší facebookové stránce.

Vyhlašujeme soutěž námětů!

My Street Films vstupuje do devátého ročníku, který opět zahajuje soutěž námětů. Přihlášky uzavíráme 17. dubna 2022. Autoři těch nejlepších získají možnost zúčastnit se zdarma unikátních workshopů s profesionálními dokumentaristy a dostanou šanci svůj výsledný film dostat až na MFDF Ji.hlava.

Vše, co potřebujete vědět před odesláním přihlášky

Nejste si jisti, co přesně potřebujete k přihlášení do soutěže námětů, a co se stane, když vyhrajete? Připravili jsme pro vás seznam otázek a odpovědí, které by vás mohly zajímat.

Představujeme letošní lektory a hosty

Dlouhodobě spolupracujeme s řadou profesionálních dokumentaristů a každý rok se naše filmařská základna rozrůstá. Kdo povede letošní workshopy v Praze a v Brně? A kdo nám představí svou tvorbu na masterclassech, které jsou otevřené široké veřejnosti?

Připravujeme nový opencall!

Cítíte v sobě tvůrčího ducha? Máte rádi film? Pálí vás nějaké téma? Náš open call námětů už se chystá! Soutěž námětů pro rok 2022 spustíme v polovině března. Také dáváme dohromady nový program – workshopy, masterclassy a spoustu dalšího!  Těšíme se …

Posledních pár dní na přihlášku!

Máte natočený váš první nebo druhý krátkometrážní film či film, který vznikl na filmové škole? Do 13. února máte možnost ho přihlásit na středoevropský filmový festival ELBE DOCK ⁓ Cena Pavla Kouteckého!  Tak neváhejte a přihlašujte, vítěz bere 1000 Euro.  Minulý rok na …

Vítěz soutěže Jistoty!

S radostí vám oznamujeme VÍTĚZE naší soutěže JISTOTY!  Vítěznou fotografii nám zaslala Štefánia Lovasová. Gratulujeme a posíláme poukaz na předplatné na Dafilms.cz.  Všem zúčastněným taktéž děkujeme a těšíme se na vaše nápady a postřehy třeba při další soutěži nebo při letošním open …

Soutěžte s My Street Films!

JISTOTY Vánočním pozdravem, který pro nás vytvořila dokumentaristka a experimentální filmařka Květa Přibylová, startujeme soutěž JISTOTY. Žijeme ve zvláštních časech. Náš společný svět se radikálně proměňuje.Tradic a rituálů spojených s koncem roku a začátkem nového jakoby se to netýkalo, anebo ano? Jak …