Soutěž filmů

Soutěž filmů My Street Films Award je ocenění pro tři nejlepší krátké dokumentární snímky. Od roku 2021 se také uděluje cena studentské poroty. 

Soutěž se koná každoročně v září a přihlásit se může kdokoliv. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut.

Vítězné snímky, vybrané odbornou porotou, jsou za účasti svých autorů*ek uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Vítězné filmy dále získávají mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů Dafilms.com.

Petr Žemla na MFDF Ji.hlava 2021. Foto: Jan Hromádko.

Porota 2023

TEREZA TARA

Tereza Tara je režisérka, producentka a umělkyně, autorka oceňovaného filmu Hormonální akvárium o cestě antikoncepční pilulky a jejím vlivu na změny pohlaví u ryb. Natočila také film o Guru Járovi V čem je háček?, dva filmy o súfijském tanci Sedmero údolí a Be loved, uvedený na přehlídce českého umění v Museo MAXXI v Římě. Tereza Tara vytvořila řadu dokumentů pro Českou televizi a Český rozhlas a působí jako lektorka v oblasti kreativity a osobního rozvoje. Její film Kalado, inspirovaný uměním japonského tanečníka Saie Kijimy, byl uveden na na MFDF Ji.hlava 2017. Její poslední celovečerní film Let viny (2021) vypovídá o režisérčině osobní cestě k uzdravení těla a vztahů.

MARTIN HORYNA

Martin Horyna je festivalový konzultant, výzkumník, kritik a filmový dramaturg. Pracuje pro MFF Karlovy Vary, kde byl do roku 2023 členem výběrové komise a nyní zde konzultuje asijskou kinematografii a sestavuje sekci experimentálních filmů Imagina. Je dramaturgem festivalu Pragueshorts a věnuje se filmové kritice. V roce 2009 spoluzakládal český server iNDiEFiLM věnovaný nezávislé autorské tvorbě. Dodnes píše pro filmové magazíny Cinepur, Film a doba aj. Je současným prezidentem české sekce FIPRESCI a členem expertní komise Slovenského audiovizuálního fondu. Jako konzultant či dramaturg se podílel na vzniku několika dokumentárních a hraných filmů. V roce 2019 ho Screen International zařadil do prestižního výběru festivalových dramaturgů a kurátorů „Future Leaders“.

VIOLA JEŽKOVÁ

Viola Ježková vystudovala teologii na Evangelické teologické fakultě UK a dokumentární tvorbu na FAMU. V současnosti se věnuje psychoterapii, lektorování a výuce na FAMU. Pět let působila jako dramaturgyně radiodokumentů ČRo pro stanici Vltava. Je autorkou snímků Nejenom na nohou, ale i na zadních (Milan Balabán) (2009) a Tělo mého těla (2012), se kterým vyhrála soutěž nejlepší dokument FAMUFESTu. Její poslední film Všechno má svůj čas byl oceněn Zvláštním uznáním poroty České radosti MFDF v roce 2017. V předchozích letech působila jako lektorka My Street Films workshopů.

Studentská porota 2023

LUMÍR URBAN

Lumír Urban studuje magisterské studium v oboru Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě, kde se podílí na tvorbě krátkých hraných a dokumentárních snímků. Kromě filmu se volnočasově věnuje i improvizaci v rapu a malbě technickým smaltem. Sám se v minulosti účastnil workshopů My Street Films a do poroty ho přivádí zájem o autentické vyprávění, stejně jako poznávání nových příběhů, které se letošní účastníci rozhodli zaznamenat.

LIZA CHAKANAVA

Liza Chakanava je režisérka z Běloruska. Po absolvování mezinárodního práva na Běloruské státní univerzitě v Minsku a právnické práci se přestěhovala do Prahy. Dnes studuje režii na FAMU a během svého studia také absolvovala studijní pobyt na polské Filmové škole v Lodži. Mezi její práce patří krátké filmy Ve tvém tepu, Příběh Noci, Hvězdáři a několik experimentálních cvičení. Nyní dokončuje svůj bakalářský film Sopromat a připravuje se na další tvorbu v rámci magisterského programu na FAMU.

TOMÁŠ VOBOŘIL

Tomáš Vobořil absolvoval Filmová studia na Univerzitě Karlově a Ateliér dokumentární fotografie na FAMU. V současnosti studuje v Ateliéru video na FaVU v Brně. Zabývá se průniky experimentální kinematografie a pohyblivého obrazu v galerijním kontextu, prací s textem a fotografií a dokumentárními strategiemi v současném umění. Působí jako programový ředitel Marienbad Film Festivalu.

Přihlášení filmů

Přihlašovací formulář na vkládání filmů byl pro veřejnost otevřen od 1. 9. do 25. 9. 2023. Kromě vyplnění přihlašovacího formuláře je třeba zaslat hotový film na e-mailovou adresu: viktoria@mystreetfilms.cz s předmětem ve tvaru: MSF Awards 2023_Vaše jméno a příjmení_název filmu. 

Podmínkou je stopáž filmu do 10 minut a velikost zasílaného souboru do 1 GB. Spolu s filmem je nutné zaslat i souhlas s natáčením podepsaný protagonisty Vašeho filmu. Filmy, které tuto podmínku nesplní, nebudou do soutěže zařazeny.

Technický manuál a formuláře souhlasu s natáčením naleznete ke stažení níže:

Nejlepší snímky minulých ročníků najdete v sekci Vítězné filmy.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ