Soutěž filmů

Soutěž filmů My Street Films Award je ocenění pro tři nejlepší krátké dokumentární snímky. Od roku 2021 se také uděluje cena studentské poroty. 

Soutěž se koná každoročně v září a přihlásit se může kdokoliv. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut.

Vítězné snímky, vybrané odbornou porotou, jsou za účasti svých autorů*ek uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Vítězné filmy dále získávají mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů Dafilms.com.

Petr Žemla na MFDF Ji.hlava 2021. Foto: Jan Hromádko.

Porota 2022

ŠIMON HOLÝ
Šimon Holý vystudoval režii na FAMU a natočil dva celovečerní filmy Zrcadla ve tmě a A pak přišla láska…, které byly zařazeny do soutěží na festivalu v Karlových Varech. Za film Zrcadla ve tmě byl nominován v kategorii Objev roku na Cenu filmových kritiků. Zároveň moderuje pořad Kompot a proudové vysílání na stanici ČRo Radio Wave, pro kterou vytvořil dvě řady úspěšného podcastového seriálu Zkouškový a hranou sérii Rozchod. Kromě toho se věnuje hudbě různých žánrů, včetně té filmové (Rodinný film nebo Parádně pokecal, je spoluautorem hudby k filmu Všechno bude, za který byli společně s Monikou Omerzu Midriakovou a Pawlem Szamburskim nominováni na Českého lva). Šimon Holý byl v loňském roce hostem naší diskuze Tvorba jako cesta z krize.

ADÉLA KOMRZÝ
Adéla Komrzý studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2020 absolvovala magisterské studium dokumentární tvorby na FAMU. Její nejnovější film Zkouška umění (2022) byl oceněn na letošním ročníku MFF Karlovy Vary. Největší úspěchy ovšem dosud sklízela se svým celovečerním dokumentárním snímkem Jednotka intenzivního života (2021), který získal Českého lva, Cenu české filmové kritiky i Cenu Pavla Kouteckého. Mezi další pozoruhodné filmy patří její bakalářský film Výchova k válce, který měl premiéru v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava 2016 a následně byl promítán na mnoha mezinárodních festivalech (Jeden svět, Doclisboa, ZagrebDox, goEast a dalších.). Za film následně získala hlavní cenu Andreje “Nikolaje” Stankoviče. Adéla Komrzý letos vedla naši masterclass s názvem S bolestí druhých před kamerou.

VIOLA JEŽKOVÁ
Viola Ježková vystudovala teologii na Evangelické teologické fakultě UK a dokumentární tvorbu na FAMU. V současnosti se věnuje psychoterapii, lektorování a výuce na FAMU. Pět let působila jako dramaturgyně radiodokumentů ČRo pro stanici Vltava. Je autorkou snímků Nejenom na nohou, ale i na zadních (Milan Balabán) (2009) a Tělo mého těla (2012), se kterým vyhrála soutěž nejlepší dokument FAMUFESTu. Její poslední film Všechno má svůj čas byl oceněn Zvláštním uznáním poroty České radosti MFDF v roce 2017. V předchozích letech působila jako lektorka My Street Films workshopů.

Studentská porota 2023

I letos hledáme zájemce*kyně z řad studentstva, kteří by si rádi vyzkoušeli práci filmové poroty. Kromě zodpovědného výběru nejlepšího snímku roku 2023 musí porotci*kyně sepsat také vyjádření a zhodnocení své volby.

Pro účast ve studentské porotě hledáme studenty*ky vysokých škol, kteří mají zájem o filmovou a dokumentární tvorbu. Pozice není honorovaná, členové*ky poroty ovšem získají roční předplatné streamovací platformy DAFilms.cz.

V případě zájmu prosím napište na email: viktoria@mystreetfilms.cz, do předmětu uveďte „Studentská porota“ a do textu se nám trochu představte a popište, proč máte o účast v porotě zájem.

Uzávěrka přihlášek je 20. září 2023.

Přihlášení filmů

Přihlašovací formulář na vkládání filmů byl pro veřejnost otevřen od 1. 9. do 25. 9. 2023. Kromě vyplnění přihlašovacího formuláře je třeba zaslat hotový film na e-mailovou adresu: viktoria@mystreetfilms.cz s předmětem ve tvaru: MSF Awards 2023_Vaše jméno a příjmení_název filmu. 

Podmínkou je stopáž filmu do 10 minut a velikost zasílaného souboru do 1 GB. Spolu s filmem je nutné zaslat i souhlas s natáčením podepsaný protagonisty Vašeho filmu. Filmy, které tuto podmínku nesplní, nebudou do soutěže zařazeny.

Technický manuál a formuláře souhlasu s natáčením naleznete ke stažení níže:

Nejlepší snímky minulých ročníků najdete v sekci Vítězné filmy.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ