Soutěž námětů 2023: Známe vítěze

Autor
Datum

Uzavřeli jsme každoroční jarní soutěž námětů a ve spolupráci s lektory vybrali účastníky letošních filmových workshopů. Pod profesionálním vedením by tak letos mělo vzniknout osm nových krátkých filmů z Prahy, sedm z Brna a čtyři z Ostravy. První seznamovací setkání se koná již příští týden.

Účastníci pražských workshopů se přihlásili s pestrou škálou námětů od mrazivého svědectví ze života prostitutky přes seznámení s prací pečovatelek v šumavském pohraničí. Na svůj portrét čeká ulice na předměstí, stejně jako zvonaři a zvoníci. A nakonec se seznámíme i se zahraničními protagonisty – nebinární umělkyní, která vstoupila do ukrajinské armády, či mladými Gruzínci z malého města, kteří se zmítají v beznaději. Vedení pražských workshopů se tentokrát ujali Martin Dušek a Tereza Reichová, kteří dosud působili jako vyslanci My Street Films v Brně. Martin Dušek absolvoval televizní žurnalistiku na FSV UK v Praze a na pražské FAMU vystudoval obor dokumentární tvorba, od té doby se stal autorem řady oceňovaných dokumentárních i hraných filmů. Tereza Reichová je dokumentaristka a pedagožka na pražské FAMU, kde působí i jako doktorandka. Ve své práci se soustředí na společenská nebo aktivistická témata.

V Brně chtějí autoři vítězných námětů zkoumat lidskou fascinaci vlaky nebo kaktusy, ale dotknou se také tématu vysoké citlivosti, smutku antropocénu nebo kouzlu života v malé mezinárodní komunitě. Nebude chybět ani téma veřejného prostoru, který se ohlásí, jakmile stojíte na zastávce Brno-Zábradlí. Brněnské workshopy povede režisérský tandem Kateř Tureček a Barbora Sliepková. Kateř Tureček se věnuje dokumentární režii, pedagogice a aktivismu. Absolvovalx na Katedře dokumentární tvorby na FAMU v Praze. Ve svých filmech se soustředí na tabuizovaná témata, veřejný zájem pak využívá k mediální osvětě daných témat. Barbora Sliepková je absolventkou dokumentární režie na FTF VŠMU v Bratislavě a autorkou celovečerního filmu Čiary (2021), za který získala na MFDF Ji.hlava hlavní cenu v sekci Opus Bonum a zároveň ocenění za nejlepší debut. Barbora je také lektorkou našeho sesterského projektu My Street Films SK.

Ostravský workshop připravujeme ve spolupráci s Jindřichem Andršem, který zde natočil svůj oceňovaný celovečerní film Nová šichta (2020) o horníkovi, který se rekvalifikoval jako programátor. I jeden z přihlášených námětů se věnuje hornické tematice, ostatní se zaměřují na duševní zdraví či problematiku bezdomovectví. Filmový workshop v Ostravě letos pořádáme vůbec poprvé a jsme tak obzvlášť zvědaví na nové filmy.

Vybraným účastníkům posíláme všechny nezbytné informace e-mailem, první setkání se koná již příští týden (17. května v Praze a Ostravě, 18. května v Brně). Více o lektorech a náplni workshopů najdete na stránce Workshop.

Foto: Střihač Josef Krajbich a režisér Martin Dušek s účastníky loňského workshopu v Brně