Workshop

Jak na to

Na filmové workshopy se přihlásíte prostřednictvím formuláře veřejné soutěže námětů. Lektoři vyberou celkem 24 filmových námětů.

Kdy a kde

Čekají vás celkem čtyři půldenní skupinová setkání v průběhu května až září. Workshopy doplňují individuální konzultace a online porady s lektory. Na závěr máte ještě možnost využít osobní konzultace s profesionálními filmovými střihači.

Workshopy se konají v Brně a v Praze. 

Místo konání v Praze: 
Lampárna Lidická, Lidická 31, 150 00 Praha 5-Smíchov

Místa konání v Brně:
Kino Art, Cihlářská 643/19, 602 00 Brno-střed-Veveří
Divadlo na Orlí, Orlí 19, 602 00 Brno-střed (Individuální střihové konzultace, 18. – 19. srpna)

Koncepce

Prostřednictvím čtyř půldenních setkání v rámci skupiny osmi lidí, dvou lektorů a hostů se účastníci workshopu naučí základům dokumentární tvorby s důrazem na dramaturgickou a střihovou výstavbu filmu. Cílem setkávání, průběžných konzultací a doprovodného programu pro veřejnost je realizace filmového námětu v podpůrném prostředí profesionálních tvůrců. Vedle toho je program zaměřen na schopnost srozumitelné reflexe vybraného tématu, výstižné artikulace myšlenek a schopnost komunikace skrze specifickou formu krátkého dokumentárního filmu.

Výsledné snímky automaticky postupují do Soutěže filmů My Street Films Award a zároveň jsou dostupné mezinárodnímu publiku na VOD portálu Dafilms.com.

Lektorky a lektoři

Naše lektorky a lektoři jsou profesionálními dokumentaristy. Spolupracujeme s Ivem Bystřičanem, Terezou Reichovou, Martinem Duškem, Klárou Tasovskou, Vladimírem Turnerem, Marikou Pecháčkovou, Violou Ježkovou, Apolenou Rychlíkovou, Zuzanou Piussi, Janem Šípkem a dalšími. Každý rok se naše lektorská základna rozrůstá.

Lektorky a lektoři pro rok 2022:

Tereza Reichová 

Tereza Reichová je dokumentaristka, doktorandka FAMU a absolventka Katedry dokumentární tvorby na FAMU a Literární akademie, obor Interaktivní média – Tvůrčí psaní. Soustředí se na společenská nebo aktivistická témata, příkladem může být snímek Epidemie svobody. V současné době připravuje celovečerní film s produkcí Cinepoint o proměně školního vzdělávacího systému, s Apolenou Rychlíkovou a Zuzanou Šimůnkovou seriál pro webovou platformu ČT Novinářky a s Violou Ježkovou radiodokument o cestě duše.

Martin Dušek

Narozen v České Lípě. Absolvoval televizní žurnalistiku na FSV UK v Praze a na pražské FAMU vystudoval obor dokumentární tvorba. Debutoval společně s Ondřejem Provazníkem celovečerním dokumentem Poustevna, das ist Paradies!, který byl oceněn na MFDF Jihlava jako nejlepší dokumentární film roku 2007 a poté byl navržen Českou filmovou a televizní akademií na Evropskou filmovou cenu 2009. Výběr z filmografie: Ženy S.H.R. (TV dokument s Ondřejem Provazníkem), Rozezlení (TV dokument), K oblakům vzhlížíme, Mein Kroj. Staříci jsou jeho hraným debutem, pod kterým je podepsán spolu s Ondřejem Provazníkem. V současné době pracuje na dalším hraném filmu.

Marika Pecháčková

Marika Pecháčková studovala bakalářské studium žurnalistiky na FSV UK a tvůrčí fotografii na Slezské univerzitě. Pak přešla na Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Jejími posledními filmy jsou Vnitroblok a Spi sladce. Je autorkou knihy Kdo chytá v síti, která volně navazuje na dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka. V současné době spolupracuje s Vítem Klusákem na filmu z časů pandemie, která se v Česku rychle změnila z apokalyptického akčňáku v absurdní drama. Zároveň natáčí film o své sestřenici, Marcele Joglové, jedné z nejlepších českých maratonských běžkyň. Vedle časosběrného pozorování jejího bleskového úspěchu bude snímek zároveň meditací nad tím, co vlastně člověk potřebuje k tomu, aby byl šťastný.

Adam Oľha

Adam Oľha studoval na Katedře dokumentární tvorby na FAMU. Jeho bakalářský snímek Pěstitelé svatosti byl stejně jako jeho předešlé krátké filmy uveden na tuzemských i zahraničních festivalech. Krátký film Martin – Lisabon, v němž Oľha prokázal cit pro zachycování všedních událostí, byl zařazen do mezinárodní soutěže na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Ve svém absolventském filmu Nový život zkoumá svoji rodinu po tom co ji opustil otec. Film se promítal na více světových festivalech a vyhrál cenu diváků MFDF v Jihlavě v roce 2012. Spolu s Janem Daňhelem natočili dokumentární film o Janu Švankmajerovi, Alchymická pec, který měl premiéru na IFF v Rotterdamu, V současné době pracuje na vývoji svého nového filmu o (ne) sjednocené Evropě a současně pracuje jako kameraman dokumentárních snímků. Mezi jinými: Šifry Jana Kapra Lucie Králové, Rekonstrukce okupace Jana Šikla, a Kunstkomora Jana Švankmajera.

Zuzana Piussi

Zuzana Piussi je slovenská režisérka, kameramanka, herečka a producentka. Vystudovala Katedru režie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Bratislavě. V letech 1992 až 2000 spolupracovala s divadlem Stoka. Její první dokumentární film Výmet (2003) o členech Jednotky rychlého nasazení byl oceněn hlavní cenou na mezinárodním filmovém festivalu v Bejrútu. Od té doby natočila šestnáct dokumentárních filmů, které definuje silná občanská angažovanost a obžaloba zkorumpovaných systémů moci. Dlouhodobě a systematicky se zabývá poměry slovenské justice Nemoc třetí moci (2011), film Od Fica do Fica (2012) se zabývá politickou scénu na Slovensku a dění kolem korupční aféry Gorila. Poslední film Očista (2021) se zaměřuje na snahy o očistu slovenské justice po smrti novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Jan Sacher

Jan Sacher vystudoval Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Jeho krátký film Koumáci (2004) získal cenu Famufestu za nejlepší režii. Film Machina byl uveden na Festivalu krátkých filmů v Oberhausenu. I další filmy provázel zájem nejen na tuzemských, ale i zahraničních festivalech. Absolventský film CERN neboli Továrna na absolutno byl uveden v rámci mezinárodní soutěže filmového festivalu AFO v Olomouci. Již v průběhu studií se Jan Sacher věnoval pedagogické činnosti a lektorování. V současnosti se spolu s Terezou Reichovou lektorsky podílí na workshopu “Filmem pro klima” a vyučuje výtvarnou a mediální výchovu na Základní škole v Černošicích.

Program

Workshop I. // Stezky k námětu

Účastníci prvního setkání postupně konkretizují filmotvorné momenty ze svých námětů. Sdílejí své motivace i kontext vzniku nápadu natočit film. Lektoři pomáhají účastníkům objevit vlastní autorský přínos. Společně pak pracují na dobrém dramaturgickém ukotvení natáčecího plánu i jeho technických podmínkách.

PRAHA:
Úterý 10. května
10:00 – 14:00 Zuzana Piussi a Adam Ol’ha
15:00 – 19:00 Marika Pecháčková a Jan Sacher

BRNO:
Středa 11.května
13:00 – 17:00 Tereza Reichová a Martin Dušek

Workshop II. // Manipulace a tvorba

Účastníci sdílí první natočené záběry a první zkušenosti z natáčení. Lektoři se na materiál dívají optikou střihové skladby a společně s participanty volí další postupy natáčení. Po prvním workshopu mají lektoři již konkretizovaný vhled do jednotlivých projektů, proto mohou nyní pouštět inspirativní filmové ukázky “šité na míru” jednotlivým filmovým projektům. Důraz setkání je kladen na filmovou montáž a na to, jak vyprávět obrazem a zvukem rodící se filmové příběhy. 

PRAHA
Středa 1. června
15:00 – 19:00 Marika Pecháčková a Jan Sacher

Čtvrtek 2. června
10:00 – 14:00 Zuzana Piussi a Adam Ol’ha

BRNO
Čtvrtek 2. června
13:00 – 17:00 Tereza Reichová a Martin Dušek

Workshop III. // Ve střižně jako doma

Účastníci přinesou svůj natočený materiál, který spolu se střihačem prochází a třídí. Zkouší první možnosti vyprávění obrazem a zvukem. Výsledkem tohoto setkání je filmová střižna, kterou si každý z participantů odnáší s sebou domu a konkrétní plán dalšího postupu.

PRAHA
Středa 29. června
10:00 – 14:00 Zuzana Piussi a Adam Ol’ha
15:00 – 19:00 Marika Pecháčková a Jan Sacher

BRNO
Středa 29. června
13:00 – 17:00 Tereza Reichová a Martin Dušek

Individuální střihové konzultace

Individuální střihové konzultace jsou rozšířením předchozího setkání. Nyní však probíhají formou konzultace jeden na jednoho. Dlouhodobě spolupracujeme se střihači Adamem Brothánkem, Adamem Patykem, Šimonem Špidlou a Josefem Krajbichem.

PRAHA a BRNO
18. – 19. srpna

Workshop IV. // Intenzivní objevy

Nastal čas na poslední tvůrčí zásahy. Účastníci spolu s lektory sledují téměř hotové filmy a diskutují nad konkrétními detaily, temporytmem vyprávění a možnostmi podpory individuálních autorských rukopisů.

PRAHA
Středa 7. září
10:00 – 14:00 Zuzana Piussi a Adam Ol’ha
15:00 – 19:00 Marika Pecháčková a Jan Sacher

BRNO
Středa 7. září
13:00 – 17:00 Tereza Reichová a Martin Dušek