MFDF Ji.hlava: Projekce vítězných filmů

Autor
Datum

Vítězné My Street Filmy jsou tradičně součástí programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Filmoví tvůrci*kyně, kteří si možná ještě před několika měsíci nebyli jistí*é, jestli dokážou natočit vlastní film, se nyní poprvé představí festivalovému publiku a zjistí, jaké to je, zažít festival z pohledu režiséra*ky. Máte-li namířeno na festival, přijďte na některou z našich projekcí.

Aneta J.: Ve tmě
pátek 27. 10., 22:00
DIOD

Autorka ve svém osobním filmu nastiňuje vzpomínky a myšlenky ženy, která si v sobě nese bolestivou zkušenost prostituce a sexuálního násilí. Ve snaze vyrovnat se s vlastní minulostí si vypůjčuje citát: „Vše se trochu změní, sotva to vyslovíme nahlas.“ (Hermann Hesse)

Kateryna Khramtsova: Qirim
neděle 29. 10., 10:00
Kino DKO II

Film přibližuje osobnost a příběh Antoniny Romanové, která se v úvodu filmu představuje jako režisérka, performerka a herečka, aktuálně ovšem jako minometčice na ukrajinské frontě. Antonina je zároveň nebinárním člověkem, jenž po boku svého partnera bojuje za politickou i kulturní svobodu své země.

Lucie Pozníková: Brno-Zábradlí
neděle 29. 10., 13:00
DIOD

Na zastávce, u které autorka bydlí, přibývá zábradlí pokaždé, když se zrovna nedívá. V mnohém absurdní prostor zastávky jí nabízí prostor k prozkoumání metafory, kterou nesou graffiti, mumlání šalin a pixely v různých odstínech šedi.

Bao Long Lý: Mezi…
neděle 29. 10., 15:30
DIOD

„Kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem.“ Co když znám dva jazyky a jsem dokonce seznámen s dvěma kulturami už od narození? Jsem opravdu tolikrát člověkem? Film nahlíží do části identity, která je pro většinu lidí dána už od narození. Avšak mít dvě možnosti mě dává spíše mezi… než plně do obou kultur.

Lenka Veselá: Smutek antropocénu
neděle 29. 10., 17:00
Kino Dukla – Reform

Člověkem vyrobené chemické látky se staly všudypřítomnou součástí života. Hromadí se v prostředí i našich tělech. Je možné, že vedle nepříznivého vlivu na naše těla mohou tyto látky ovlivňovat i naše duševní zdraví?

Po festivalovém uvedení budou snímky dostupné v rámci programu Ji.hlava online, který bude přístupná od 29. 10. (18:00) do půlnoci 12. 11. 2023. Více informací najdete na webu festivalu.

Foto: Pavel Sladký, Viktor Strmiska a Ondřej Strmiska na MFDF Ji.hlava 2022. Autor: Jan Hromádko.