My Street Films Award 2023: Představujeme porotu

Autor
Datum

S radostí vám představujeme letošní porotce a porotkyně, kteří vybírají nejlepší My Street Filmy roku 2023. Své favority volí odborná porota, v níž letos zasedá režisérka, producentka a lektorka Tereza Tara, festivalový konzultant, kritik a filmový dramaturg Martin Horyna a lektorka, dramaturgyně a režisérka Viola Ježková. Nejlepší film vybírá rovněž porota studentská, v níž se setkávají studenti*ky různých audiovizuálních oborů a odlišných přístupů a zkušeností. Seznamte se!

ODBORNÁ POROTA

TEREZA TARA

Tereza Tara je režisérka, producentka a umělkyně. Kromě vlastní autorské tvorby vytvořila Tereza Tara řadu dokumentů pro Českou televizi a Český rozhlas a působí jako lektorka v oblasti kreativity a osobního rozvoje. Její vybrané filmy najdete ke zhlédnutí na Dafilms.cz: Hormonální akvárium (2007) o cestě antikoncepční pilulky a jejím vlivu na změny pohlaví u ryb, Kalado (2017) inspirovaný uměním japonského tanečníka Saie Kijimy a Let viny (2021), který vypovídá o režisérčině osobní cestě k uzdravení těla a vztahů.

MARTIN HORYNA

Martin Horyna je festivalový konzultant, výzkumník, kritik a filmový dramaturg. Pracuje pro MFF Karlovy Vary, je dramaturgem festivalu Pragueshorts a věnuje se filmové kritice (píše pro filmové magazíny Cinepur, Film a doba, aj.). Je současným prezidentem české sekce FIPRESCI a členem expertní komise Slovenského audiovizuálního fondu. Jako konzultant či dramaturg se podílel na vzniku několika dokumentárních a hraných filmů. V roce 2019 ho Screen International zařadil do prestižního výběru festivalových dramaturgů a kurátorů „Future Leaders“.

VIOLA JEŽKOVÁ

Viola Ježková vystudovala teologii na Evangelické teologické fakultě UK a dokumentární tvorbu na FAMU. V současnosti se věnuje psychoterapii, lektorování a výuce na FAMU. Pět let působila jako dramaturgyně radiodokumentů ČRo pro stanici Vltava. Je autorkou snímků Nejenom na nohou, ale i na zadních (Milan Balabán) (2009) a Tělo mého těla (2012), se kterým vyhrála soutěž nejlepší dokument FAMUFESTu. Její poslední film Všechno má svůj čas byl oceněn Zvláštním uznáním poroty České radosti MFDF v roce 2017. V předchozích letech působila jako lektorka My Street Films workshopů.

STUDENTSKÁ POROTA

LUMÍR URBAN

Lumír Urban studuje magisterské studium v oboru Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě, kde se podílí na tvorbě krátkých hraných a dokumentárních snímků. Kromě filmu se volnočasově věnuje i improvizaci v rapu a malbě technickým smaltem. Sám se v minulosti účastnil workshopů My Street Films a do poroty ho přivádí zájem o autentické vyprávění, stejně jako poznávání nových příběhů, které se letošní účastníci rozhodli zaznamenat.

LIZA CHAKANAVA

Liza Chakanava je režisérka z Běloruska. Po absolvování mezinárodního práva na Běloruské státní univerzitě v Minsku a právnické práci se přestěhovala do Prahy. Dnes studuje režii na FAMU a během svého studia také absolvovala studijní pobyt na polské Filmové škole v Lodži. Mezi její práce patří krátké filmy Ve tvém tepu, Příběh Noci, Hvězdáři a několik experimentálních cvičení. Nyní dokončuje svůj bakalářský film Sopromat a připravuje se na další tvorbu v rámci magisterského programu na FAMU.

TOMÁŠ VOBOŘIL

Tomáš Vobořil absolvoval Filmová studia na Univerzitě Karlově a Ateliér dokumentární fotografie na FAMU. V současnosti studuje v Ateliéru video na FaVU v Brně. Zabývá se průniky experimentální kinematografie a pohyblivého obrazu v galerijním kontextu, prací s textem a fotografií a dokumentárními strategiemi v současném umění. Působí jako programový ředitel Marienbad Film Festivalu.

Foto: Tereza Tara, Martin Horyna, Viola Ježková (zleva).