Naše filmové léto začalo právě teď

Autor
Datum

Soutěž námětů již zná své vítěze, a tak se 10. května v Praze i v Brně poprvé sešlo 24 autorů, kteří budou během čtyř intenzivních workshopů postupně rozvíjet své nápady až do podoby hotových krátkých filmů.

Proces výběru 24 nejnadějnějších filmových námětů je vzrušující a těžký zároveň. Všechny náměty a spolu s nimi i dechberoucí motivační dopisy, které jsme mohli číst díky otevřenosti zájemců, nás dokázaly okamžitě vtáhnout do pozoruhodných světů skvělých malých-velkých filmů,“ říká Viola Ježková, obsahová manažerka projektu My Street Films. Lektoři měli za úkol vybrat nejen zajímavá témata, ale také motivované tvůrce, kteří s pomocí profesionálních filmařů dokáží natočit vlastní filmy.

Brněnský workshop vede již druhým rokem lektorské duo Tereza Reichová s Martinem Duškem. Vzniká zde osm filmů s rozličnými náměty. Pestrost v sobě skrývají folklorní slavnosti ve Strážnici, televizní reportáž o oživování tradic ale nečekejme. Tvůrci si také vyzkoušejí změnu perspektivy, ať už ve filmu o mužském pohledu na domácí porod nebo psím pohledu na lidské cestování. Samozřejmě nebude chybět ani portrét: v jedné tvůrčí skupině vzniká film o životním snu chlapce z dětského domova, ale i dvojportrét žen, které spojuje podivuhodné přátelství.

Jsme rádi, že se nám v Praze podařilo zorganizovat workshopy dva, které letos vedou lektorská dua Adam Ol’ha se Zuzanou Piussi a Marika Pecháčková spolu s Janem Sacherem. Vzhledem k tomu, že se (nejen) pro nás letošní rok pojí s větší finanční nejistotou, novinkou je pro nás skutečnost, že si jeden z pražských workshopů účastníci částečně financují sami. Díky tomu i letos v Praze vznikne 16 pozoruhodných krátkých dokumentárních filmů. Čeká nás široká škála témat od přírodních (o životě mravenčí královny či divokosti a svobodě uprostřed lesů), společenských (o žonglování seniorů, o institucionalizované šikaně, ale i o fenoménu bazénů v České republice) až po osobní (o strachu z gynekologů či vyrovnávání se s pocitem viny). Těšíme se ale také na dokument o dvojici ruských stand-up komiků, jimž válka na Ukrajině proměnila nejen životy, ale spolu s nimi i humor.

Věříme, že až se nás podzim zeptá, co jsme dělali v létě, budeme vás moci pozvat na projekci nejnovějších krátkých filmů z workshopů My Street Films. 

Podrobnější program setkání najdete na stránce Workshop