Připomeňte si masterclassy oceňovaných tvůrců

Autor
Datum

Začátek roku se již tradičně pojí s vytvářením žebříčků toho nejlepšího za rok uplynulý, stejně jako s vyhlašováním filmových cen. Máme radost, že se teď opět mluví o tvůrcích, které sami považujeme za vycházející hvězdy českého dokumentárního filmu, a proto jsme s nimi loni natočili online masterclassy. Ty stále najdete na našem webu a jsou určené všem, které fascinuje proces filmové tvorby a rádi blíže poznají filmy, které sbírají filmové ceny.

Diana Cam Van Nguyen: Obnovovat vztahy skrze filmovou tvorbu

Diana Cam Van Nguyen je držitelkou Českého lva za krátký film Milý tati (2021) a nyní byla zařazena do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30. Diana ve své vizuálně podmanivé masterclass mluví o tvorbě osobních dokumentárních filmů i o propojování animace s principy dokumentárního filmu. Snímek Milý tati si můžete pustit na Dafilms.cz.

Adéla Komrzý: S bolestí druhých před kamerou

Adéla Komrzý je držitelkou Českého lva za svůj celovečerní dokumentární film Jednotka intenzivního života (2021) a nyní je na toto ocenění znovu nominovaná i se svým novým filmem Zkouška umění (2022), který natočila spolu s Tomášem Bojarem. Adéla ve své masterclass hovoří o práci s protagonisty svých filmů, ale také o cestě od filmového námětu k výsledné podobě filmu. Jednotka intenzivního života i Zkouška umění jsou dostupné na webu Dafilms.cz

Francesco Montagner: Na blízku radikalitě

Francesco Montagner získal Zlatého leoparda festivalu v Locarnu a hlavní cenu v sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava za snímek Bratrství (2021), který je nyní nominován i na Českého lva. Francesco Montagner má ale šanci si ze slavnostního předávání odnést i cenu Magnesia pro nejlepší studentský film, do výběru byl zařazen jeho krátký snímek Asterión (2022). Ve své masterclass hovořil o režii observačního dokumentu Bratrství a o nezbytné reflexi dramaturgie při práci ve střižně. Snímek Bratrství můžete také zhlédnout na Dafilms.cz.