MASTERCLASSY PRO VEŘEJNOST BRNO

 

18.5. v 18:30 –  Na počátku byl text 

 

Host: režisér Vít Klusák – přednáška proběhne online na Facebookové stránce My Street Films

Cesta od myšlenky k filmu. Jak v sobě najít autora či autorku a objevit svůj nezaměnitelný vztah ke světu? A jak to proměnit v námět a scénář? Seminář prozkoumávající způsoby, jak myšlenku přetavit v téma, téma v námět a scénář, a ten ve film. Moderuje Ivo Bystřičan a Viola Ježková.

 

25.5. v 19:30 – Režie dokumentárního filmu. Oxymóron nebo nezbytnost? 

 

Host: režisér Martin Mareček – přednáška proběhne online na Facebookové stránce My Street Films

Známé klišé praví, že dokumentaristé/ky se snaží chytit realitu při činu, ale nic již neříká o tom, která realita, jací protagonisté/ky a která témata jsou hodna dokumentárního zaznamenání. Možná, že všechna témata a všichni lidé by si zasloužili svůj dokumentární film, a jen záleží na vhodném autorském pohledu. Martin Mareček se ve svých filmech věnoval mnoha otázkám – od protestů proti zasedání Mezinárodního měnového fondu, přes aktivismus propagátorů/ek cyklistiky až dva tisíce osm set padesát dva kilometrů dlouhou cestu otce a syna za ztracenou matkou v jeho nejnovějším filmu Dálava. A právě on bude hostem semináře, který se pokusí odpovědět na otázku, jak pojmout své vlastní dokumentární téma a najít si svého „ideálního” protagonistu/ku. Moderuje Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl.

 

16.6. v 18:00 Jak se staví dokumentární film? Možnosti střihu filmového materiálu. 

 

Host: střihač Josef Krajbich – Kino Art

Dokumentární film vzniká třikrát. Poprvé ve vaší hlavě, když promýšlíte své téma, podruhé na place, když natáčíte vymyšlené situace, a potřetí ve střižně, když zjistíte, že skutečnost utekla od prvních i druhých představ a vy se k ní opět musíte postavit čelem a z jednotlivých útržků, scén a výpovědí poskládat dramatický oblouk dokumentárního snímku. Střihač Josef Krajbich byl před tento problém postaven mnohokrát, a ať už stříhal dokument o bývalém slovenském premiérovi, fanouškovi tunění aut či statečné policistce, vždy z tohoto „souboje” mezi ním a filmovým materiálem vyšel se ctí. Seminář, kterého bude hostem, se pak pokusí ukázat cestu těm, kteří o střihu vlastního filmu uvažují, či by „jen” rádi nahlédli za obzor střihové montáže. Moderuje Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl.

 

WORKSHOPY PRO VYBRANÉ PARTICIPANTY

 

Lektoři Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl

Brno – TIC Brno – vždy 16 – 20 hodin

 

19. 5.Workshop I. Stezky k námětu

Budeme spolu prozkoumávat vaše postřehy, detaily zkušenosti a svébytnou skutečnost, která vás zajímá. Postupně se spolu vydáme napříč vašimi náměty k tématům budoucích filmů a připravíme vás dramaturgicky i technicky k natáčení. Pomůžeme vám najít originální autorský přístup.

9. 6. – Workshop II. Jak uvidět film 

Co dokáže filmová montáž? Jakou váhu má natočený materiál? Jak vyprávět obrazem a zvukem? Budeme se dívat a naslouchat tomu, co jste natočili. Ve vztahu k námětu budeme hledat další možné cesty, jak filmovými prostředky vyprávět váš příběh, rozvíjet scénář a jak pokračovat v natáčení.

23. 6. – Workshop III. Střihové konzultace

Filmový materiál je množství surové hmoty, ze které lze zbudovat nepřeberné množství odlišných filmů. Jak při natáčení vytěžit materiál a jak jej posléze dobře nazřít a využít k co nejlepší stavbě filmu, který přetrvá? Workshop zaměřený na střih.

8. 9. – Workshop IV. Intenzivní objevy

Vaše filmy čekají poslední tvůrčí zásahy. Necháme je na sebe působit a budeme společně dál hledat ta nejpodstatnější a nejzajímavější filmová svědectví, která jste vytvořili.