Projekce v Brně: Ženy a společnost

Autor
Datum

S radostí se opět vracíme do Moravské zemské knihovny v Brně, kde v pondělí 13. února představíme výběr filmů věnovaný ženám. Svůj krátký snímek ŽÍNKY – dokument o postavení žen ve společnosti zde osobně představí Kateřina Wiecková, která jej po úspěchu v soutěži My Street Films uvedla na řadě mezinárodních festivalů. Připojit se můžete k naší facebookové události, ale rádi vás uvidíme především osobně v Moravské zemské! Těšit se můžete na filmy:

Kateřina Wiecková: ŽÍNKY – dokument o postavení žen ve společnosti (2021)
Obtěžování žen muži je pokládáno za běžnou a tolerovanou součást našich životů. Film skrze výzkum a konkrétní svědectví překvapivě a sugestivně odhaluje, kolik žen má s obtěžováním přímou zkušenost. Bez obviňování vyzývá muže, aby si lépe uvědomovali své chování vůči ženám. Snaží se motivovat ženy k práci na sobě, odvaze ozvat se a být sama sebou.

Věra Matějková: Konec dovolené (2020)
Nejlepší dovolená je ta, na které člověk najde sám sebe. A když se dovolená opravdu vydaří, může být těžké vzpomenout si, kým jsme byli dřív. Krátký dokument vychází z autobiografické zkušenosti autorky s návratem z rodičovské dovolené do zaměstnání a vtipným způsobem reflektuje to, co zažívá podstatná část naší dospělé populace.

Monika Dujka Bukovjanová: Poprvé (2022)
Film poukazuje na problematiku tabuizace gynekologie a vyzývá k větší otevřenosti v tomto tématu. Především ale demonstruje, proč není pro mnohé ženy snadné podstupovat gynekologická vyšetření.

Ondřej Pilát: Johana (2020)
Filmový portrét Johana vypráví příběh mladé dívky z Valašska a jejího života v Praze. Dokument hledá odpověď na otázku, jak spolu souvisí důvěra a provazy. Kromě překvapivého náhledu do soukromí mladé dívky se můžete těšit na vizuálně krásné záběry od autora, který nezapře lásku k fotografii.

Barbora Žentelová: 7 minut a 20 sekund o feminismu (2021)
Film zobrazuje intimní zpověď jedné ženy o feminismu ve 21. století. Otevírá téma znásilnění, potlačených vzpomínek, různých podob sexismu a dalších aspektů, které ovlivňují její osobní percepci feminismu.

Olga Sedláčková: Cibulky open (2020)
Krátký dokumentární film je záznamem jednoho tenisového turnaje, který pořádá spolek ATTour pro amatérské hráčky na vstupní úrovni tenisových dovedností. Film ukazuje, jak hráčky ve vyšším věku, některé již babičky, dokáží s plným nasazením a zájmem o věc bojovat o každý míček na tenisovém turnaji.