Voda je živel: Známe vítěze letní soutěže

Autor
Datum

Červenec utekl jako voda a s ním i naše letní soutěž Voda je živel. S radostí jsme zhlédli všechny přihlášené filmy, které nás nadchly svou kvalitou a propracovaností, přesahující formát běžného krátkého videa. Vítěze jsme se nakonec rozhodli zvolit tak, aby oceněné filmy ukázaly celou škálu přístupů, s nimiž se dá v rámci krátkého filmu pracovat. 

Young.heartist – Petr Chromčák, Radek Ševčík

Snímek Prší je vizuální básní beze slov o pomíjivosti naší existence tváří v tvář moři a písku, který možná odměřuje náš čas na Zemi, ale zůstává k nám netečný. Film může také působit jako ekologický apel, nezbytný v dobách, kdy neprší a kdy více než kdy jindy pociťujeme, že voda je podmínkou života.

Vyhrávají akreditaci na MFDF Ji.hlava

 

anna.s.malym.a – Anna Martínková

V tomto terapeutickém filmu se voda stává prostředkem, jak rozpustit svůj strach a smutek. “Neboj se. Lidské tělo se skládá z 50 – 70 % z vody, takže pláčem nevyschneš,” objeví se v tomto kratičkém snímku a my si dovolíme spolu s autorkou pustit ven slzu dojetí.

Vyhrává roční předplatné na Dafilms.com

 

Teramotrobot – Tera Pechmannova

Krátký film je snahou o uchopení pocitu, který všichni zažíváme po návratu z dovolené. Upozorňuje na rozdílnost pohybu mezi jasně strukturovaným časoprostorem každodennosti a otevřeným prostorem dovolené, kterou zde prožíváme v podobě plavby po moři.

Vyhrává roční předplatné na Dafilms.com

 

Ma_Pa_official – Matylda Pružincová

Vtipný příběh osobní angažovanosti, která může mít podobu i zdánlivě nepodstatné domácí hádky o plýtvání vodou.

Vyhrává roční předplatné na Dafilms Junior

 

Vaší pozornosti by ale neměly uniknout ani ostatní přihlášené filmy, které najdete v naší instagramové kolekci #vodajezivel. Patří k nim Hladiny, které rovněž poukazují na schopnost vody odnést negativní emoce. Pocity příjemné nostalgie v nás vyvolává krátký film Poprvé u moře, který kreativně pracuje s odděleným zvukem a obrazem. Podobně osvěžujícím dojmem působí i městské zastavení v parném dni, kdy i fontána u metra může působit jako životadárná oáza. A nakonec doporučujeme i uklidňující vizuální esej, která zobrazuje vodu v podmanivých černobílých záběrech.