10 důvodů, proč neposlat svůj námět do soutěže

Autor
Datum

Do uzávěrky soutěže námětů zbývají necelé tři týdny a existuje celá řada důvodů, proč se nepřihlásit. Sepsali jsme je pro vás, abyste neztráceli čas hledáním vlastních výmluv.


  1. Nemám čas. Autoři vybraných námětů musejí během pěti měsíců absolvovat čtyři společná setkání a jednu individuální střihovou konzultaci. Pak je už jen na vás a vašem tématu, jak dlouho vám zabere samotné filmové natáčení. 
  2. Nic mě nenapadá. Cílem workshopu je natočit krátký film do deseti minut. To není prostor pro rozplétání složitých témat ani zodpovězení velkých životních otázek. Nejlepší témata jsou ta, která jsou jednoduchá a vám osobně blízká. Zkuste se porozhlédnout po svém okolí, jestli nenajdete téma, které volá po zfilmování. 
  3. Nevím, jak se píše námět. Filmový námět není maturitní slohovka a neexistuje přesný návod, jak jej napsat. Už to, jakou formou a jazykem svůj námět napíšete, nám napoví, kdo jste a co chcete říct. Nebojte se být upřímní a autentičtí.
  4. Nikdy jsem nic nenatočil/a. Ostatní přihlášení na tom budou pravděpodobně stejně jako vy. Nehledáme filmové studenty ani profesionály, naopak se snažíme k vlastní tvorbě motivovat lidi, kteří dosud nemají žádné zkušenosti s natáčením.
  5. Nikdy nic nedokončím. Jednou z oblíbených rad v boji proti prokrastinaci je najít si parťáka, který do toho půjde s vámi. Proto organizujeme skupinové workshopy pod vedením profesionálních lektorů a lektorek, kdy vám dříve nebo později bude trapné film neodevzdat.  
  6. Nemám na to věk. Pro účastnictvo workshopů neexistuje doporučený věk. Své filmy s námi natočila parta středoškolaček i žonglující seniorka
  7. Nemám na to peníze. Pokud váš námět vybereme, získáváte účast na workshopu zdarma. K samotnému natáčení si nic kupovat nemusíte – stejně dobře můžete natáčet na mobil, případně si potřebné vybavení na pár dní půjčit.
  8. Nechce se mi jezdit do Prahy. Workshopy pořádáme kromě Prahy i v Brně a Ostravě. Ostatně, pokud chcete svůj tvůrčí proces spojit s cestováním, doporučujeme přihlásit se právě mimo metropoli, kde se obvykle hlásí nejvíce lidí, a tak je tu největší konkurence.
  9. Trávím radši čas s přáteli. Snažíme se vytvářet neformální prostředí, kam se budete rádi vracet. Nečeká vás zkoušení před tabulí ani kompetitivní soutěžení o to, kdo se nejrychleji učí. Když budete mít štěstí, zůstanete se svými kolegy*němi z workshopu v kontaktu i dlouho poté, co náš oficiální program skončí.
  10. Bojím se, že nenatočím nic dobrého. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. My přesto držíme palce každému, kdo se odváží pustit se do neprobádaných filmových vod. Věříme, že brzy zjistíte, že málokterý film je dokonalý, a že pocit ze zdárně dokončeného díla je větší než strach z neúspěchu.

A na závěr ještě malá poznámka od Anety J., autorky oceněné v roce 2023: „Nejhorší, co se může stát, je to, že mě nevyberou.”

Více o soutěži a přihlášky najdete na stránce Soutěž námětů.

Foto z filmu Udržitelnost vlny (2023).