Míříte na jubilejní 60. ročník festivalu Academia Film Olomouc? Nezapomeňte si přidat do programu naše tvůrčí workshopy: „Vědecký výzkum a filmová řeč“ pod vedením Terezy Reichové a „Pohyb ve volném terénu: Filmový archiv AFO ve střižně“, který si s vámi střihne Varvara Šatunova.
- Vědecký výzkum a filmová řeč
sobota 26.4. 2025 / 10–17h / pro vybrané účastnictvo
Jak komunikovat vědecké projekty audiovizuální formou? Jaké impulsy přináší do vědecké praxe dokumentární pohled? Jak z vědeckého výzkumu udělat filmový námět? Jednodenní workshop My Street Films ve spolupráci s Nadačním fondem Univerzity Palackého a AVP UP provede zájemce z řad vědeckých pracovníků a studentů audiovizuální tvorby možnostmi, jak přetlumočit vědecký projekt do svébytného filmového jazyka. Pod vedením režisérky a pedagožky KDT FAMU Terezy Reichové budou účastníci workshopu hledat rezonující kontexty vědeckých projektů a posouvat je směrem k formulaci filmového námětu a představě scénáře krátkého populárně vědeckého filmu.
Tereza Reichová je dokumentaristka a pedagožka na pražské FAMU, kde působí i jako doktorandka. Absolvovala zde na Katedře dokumentární tvorby a předtím na Literární akademii, na oboru Interaktivní média – Tvůrčí psaní. Soustředí se na společenská nebo aktivistická témata, příkladem může být snímek Epidemie svobody či Kruh – portrét demonstrace. V současné době připravuje celovečerní film s produkcí Cinepoint o proměně školního vzdělávacího systému, pro Českou televizi natočila film Hovory ze tmy o potřebě psychologické péče pro dospívající a s Violou Ježkovou natočila radiodokument Ahoj, průrvo pravěká pro podcastový seriál Exteriéry.
- Pohyb ve volném terénu: Filmový archiv AFO ve střižně
pátek 25. 4. 2025 / 10-17h / Pevnost Poznání
Prozkoumejme šedesátiletý terén filmového archivu festivalu AFO, jeho vrstvy odhalující historickou krajinu zaznamenanou archívní kamerou, ale také rozmanité mediální stopy jako jsou festivalové znělky, reportáže nebo vědecké filmy. V rámci praktického filmového workshopu budeme zároveň ohledávat možnosti filmového střihu, experimentovat s archivními záznamy a hledat způsoby, jak je skrze střih aktualizovat a zasadit do nového vyprávění. Terénní úpravy archivu budou probíhat ve znamení hravosti, odvahy a experimentu. Archiv má paměť, střih mu dává nový hlas.
Nebojíte se do toho střihnout?
Podmínkou účasti je vlastní notebook s dostatečnou kapacitou na práci se střihovým programem DaVinci.
Lektorka workshopu Varvara Šatunova.
Varvara Šatunova je filmová střihačka a filmařka pracující s různými médii. Absolvovala FAMU v Praze – obor střih a Masarykovu univerzitu v Brně v oboru filmových studií. Varvara se zaměřuje na filmový jazyk a audiovizuální vyprávění, často kombinuje své teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi. Specializuje se na dokumentární, hrané a experimentální filmy. Jako střihačka pracovala na krátkometrážní filmové básni Jsme epicentry zemětřesení (Tomáš Hlaváček, 2020) a na celovečerních dokumentech Bydlet proti všem (Tomáš Hlaváček, 2021) a Jiříkovo vidění (Marta Kovářová, 2023). V současné době pracuje na dalších dvou projektech na celovečerním dokumentu People on Sale (režie Oleksi Chubun a Jan Hecht) a na experimentálním básnickém filmu In the Light of Noema (režie Tomáš Hlaváček). Vyvíjí také vlastní found-footage film A New Image of Man. Působí také na Prague Film Institute a je pevnou součástí lektorského týmu My Street Films.