Filmové workshopy a přednášky: Začínáme!

Autor
Datum

Vítěze*ky soutěže námětů nyní známe, a tak se můžeme naplno pustit do letošního filmového programu. Seznamovací workshopy pro vybrané účastníky*ce se konají již příští týden, stejně jako první masterclassy profesionálních dokumentaristů*ek. V pondělí 15. května se těšíme na první ostravské setkání s Jindřichem Andršem, který zde natočil svůj oceňovaný celovečerní debut Nová šichta (2020). Ve středu 17. května pak v Brně vystoupí režisérx Kateř Tureček se svou přednáškou věnovanou tématu tabu, ať už v osobní či společenské rovině. 

Masterclass Jindřicha Andrše: Úkolem dokumentaristy*ky není dokumentovat
Centrum PANT, 15. 5. 2023, 18:30

Jindřich Andrš je režisér a producent dokumentárních filmů. Jeho oceňovaný celovečerní debut Nová šichta (2020) je intimním časosběrným dokumentárním portrétem propuštěného horníka, který se rozhodl překvalifikovat na programátora. Ve své masterclass bude Jindřich promítat ukázky filmů a mluvit o své autorské cestě, o dramaturgickém vývoji svých filmů, přiblíží aspekty specifické práce s postavou jakožto ústředním nositelem filmového vyprávění, či odhalí další tvůrčí možnosti a postupy, které natáčení dokumentárních filmů nabízí.

S Kateř Tureček o dokumentárním filmu: Tabu ~ osobní i veřejné
Kino Art, 17. 5. 2021, 20:15

Kateř Tureček se věnuje dokumentární režii, pedagogice a aktivismu. Posledním filmem Kateř je snímek LIDI (2022), který je prvním českým trans* filmem natočeným z perspektivy trans* člověka. Ve své přednášce přiblíží hledání adekvátního filmového výrazu odrážejícího tabu v osobní, potažmo společenské rovině v souladu s uměleckou fascinací, etickou filmovou praxí a zvědomováním nástrah otevření se veřejnosti s vlastní intimitou.