lektoři // praha

Ivo Bystřičan

 

Ivo Bystřičan je filmový dokumentarista. Vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a sociologii na FSS MU v Brně. Debutoval celovečerním filmem Dál nic, následovaly snímky Mých posledních 150 000 cigaret, Blízký soumrak, Zločin pana Chytila, Masa nebo televizní cyklus Dějiny neposlušnosti. Jeho autorské filmy promítaly festivaly v Číně, Izraeli, Kanadě, Brazílii, Španělsku a dalších zemích. V současné době pracuje na dokumentárním projektu Klimageddon, audiovizuálním projektu Krajiny budoucnosti (s hudebníky Václavem Havelkou a Panem Thorarensenem z Islandu) a dokumentární sérii Industrie, která pojednává o průmyslových a sociálních dějinách českých zemí. Zároveň spolupracuje s ČT jako dramaturg dokumentární tvorby.

Marika Pecháčková

 

Marika Pecháčková studovala bakalářské studium žurnalistiky na FSV UK a tvůrčí fotografii na Slezské univerzitě. Pak přešla na Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Jejími posledními filmy jsou Vnitroblok a Spi sladce. Je autorkou knihy Kdo chytá v síti, která volně navazuje na dokument Víta Klusáka. V současné době spolupracuje s Vítem Klusákem na filmu Velké nic o covidu a točí svůj film o dvou ženách, maratonských běžkyních, z odlišných světů. Film s pracovním názvem Utíká bude časosběrným pozorováním obou žen a meditací nad tím, co vlastně člověk (žena) potřebuje k tomu, aby byl šťastný. 
 

 

Adam Oľha

 

Adam Oľha studoval na Katedře dokumentární tvorby na FAMU. Jeho bakalářský snímek Pěstitelé svatosti byl stejně jako jeho předešlé krátké filmy uveden na tuzemských i zahraničních festivalech. Krátký film Martin – Lisabon, v němž Oľha prokázal cit pro zachycování všedních událostí, byl zařazen do mezinárodní soutěže na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Spolu s Janem Daňhelem natočili dokumentární film o Janu Švankmajerovi, Alchymická pec. V současné době připravuje celovečerní dokumentární film věnovaný dirigentovi Karlu Ančerlovi, který vedl Českou filharmonii v 50. a 60. letech. 
Vedle filmové režie se věnuje též střihu, tvůrčí fotografii a kameře – momentálně s Erikou Hníkovou točí film Sólomatky o matkách samoživitelkách v době covidu, s Lucií Královou film Šifry Jana Kapra o hudebním skladateli Janu Kaprovi a s Janem Šiklem film Rekonstrukce okupace o roku 1968.
 

Klára Tasovská

 
Klára absolvovala ateliér Nových médií na AVU a na katedře dokumentární tvorby FAMU. Její středometrážní esej Půlnoc zamířila do mezinárodních soutěží festivalů jako je MFDF Jihlava 2010, Vision du Reél Nyon aj. Film Pevnost spolurežírovaný Lukášem Kokešem se stal nejlepším dokumentem na MFDF Jihlava 2012, získal nominaci na prestižní cenu Lux Prize 2013 a soutěžil na zahraničních festivalech v Kodani, Helsinkách, Moskvě a dalších. V letech 2015 – 17 působila jako dramaturgyně dokumentárních filmů české a slovenské pobočky HBO Europe. V koprodukci s HBO vznikl film Nic jako dřív premiérovaný na festivalu IDFA 2017 v Amsterdamu. Klára působí jako režisérka, dramaturgyně a střihačka. Pro radio Wave vytvořila dva díly do podcastové série Moje terapie. V současnosti natáčí dokumentární film Ještě nejsem, kým chci být.

hosté masterclass // praha

Erika Hníková

 
Erika Hníková je česká dokumentaristka. Absolvovala Katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU. Během studia na FAMU byly její filmy několikrát oceněny. Její absolventský film Ženy pro měny zaznamenal divácký úspěch a v roce 2004 získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jejími dalšími počiny jsou filmy Sejdeme se v Eurokempu, Nesvatbov nebo dokumentární cykly Svatby a Navždy svoji. V současné době pracuje na dokumentárním filmu Sólomatky pro Českou televizi, pro internetovou platformu vyvíjí pořad pro teenagery (Na záchodkách) a připravuje se na festivalovou premiéru celovečerního dokumentu Každá minuta života
 

Jan Foukal

 

Jan Foukal vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Je externím členem divadla Vosto5. Pod pseudonymem Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizuální road movie Songs of the Open Road, inspirovanou Waltem Whitmanem. V roce 2014 vydal ve spolupráci se Supraphonem debutovou desku One Way Road. Je spoluzakladatelem labelu Tranzistor a iniciátorem aktivity Kino otevřeno, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených kin v Čechách. Natočil krátké dokumenty Ahoj Babu, Poslední přednáška Egona Bondyho a The Making Of  a zhostil se vedlejších rolí ve filmech Jitky Rudolfové Zoufalci  a Rozkoš. Debutoval s celovečerním filmem Amerika a nyní na svou premiéru čeká jeho nejnovější snímek Marťanské lodě. V současné době pracuje na snímku Zámek, ve kterém se byt stává jednou z hlavních postav.