Od filmového námětu k festivalové premiéře za 190 dní

Autor
Datum

Vyhlašujeme nejlepší krátké dokumentární filmy roku 2022. Vítěze devátého ročníku soutěže vybírala tříčlenná porota, v níž letos zasedl režisér, hudebník a moderátor Šimon Holý, dokumentaristka Adéla Komrzý a režisérka, dramaturgyně a lektorka Viola Ježková. Absolutní vítězkou se stala Tereza Plavecká, v jejímž krátkém filmu Přechod se setkává osobní příběh s pamětí konkrétního, byť zdánlivě nenápadného místa, jakým je přechod pro chodce. Další oceněné snímky pojednávají o žonglování seniorů či bytostné potřebě sebevyjádření.

Autorkou nejlepšího My Street Filmu roku 2022 se stala Tereza Plavecká, která se ve svém snímku Přechod zastavuje u silnice. Před 20 lety na přechodu pro chodce v pražské Čimické ulici přejelo auto dvaačtyřicetiletého muže, Terezina otce. Autorka ve svém osobním filmu divákům kromě samotného místa nehody ukazuje i svůj vnitřní přechod, který jí umožnil vykročit tam, kde na ni čekal její největší strach. „Na minimalistické ploše, kterou Tereza Plavecká dokázala velmi svébytně využít, se odehrává hluboký příběh, který s námi autorka sdílí s lehkostí a nestrojenou upřímností,“ zdůvodnila své rozhodnutí odborná porota.

Snímek Přechod ocenila rovněž studentská porota, v níž se sešly studentky filmové vědy, dokumentární tvorby a pedagogické fakulty. „Rády bychom vyzdvihly mnohovrstevnost filmu, která ukazuje nejen autorčinu zkušenost, ale i nedostatky městské komunikace. Snímek prostřednictvím voiceoveru přibližuje příběh překonání strachu díky každodenní rutině, ale hlavně tematizuje ztrátu, která přetrvává i po dvaceti letech. Tento niterný boj je zprostředkován autentickou a poetickou formou. Autorka ukazuje nejen svůj příběh, ale i to, že některé věci zůstávají neměnné,“ zdůvodnila porota své rozhodnutí.

Na druhém místě se umístila Daniela Peterová se svým animovaným filmem Vidím míček tak házím. Autorka si vybrala téma žonglování coby perfektního koníčku pro seniory: v této činnosti se snoubí trénink fyzické i mentální zdatnosti, jedná se navíc o aktivitu veskrze společenskou. Emoce spojené se senior cirkusem se autorka snažila vyjádřit pomocí animace, což jí přineslo druhé místo v soutěži: „Všechny nás zaujala animace, která podmanivým způsobem artikuluje změny ve vnímání světa kolem nás a posouvá filmové vyprávění. Oceňujeme komplexní tvůrčí vizi a zpracování tématu. A přejeme autorce, aby určitě v animované tvorbě pokračovala,“ vzkazuje autorce odborná porota.

Třetí místo získal Michal Klukan se svým krátkým snímkem Ne,smysl. V něm se autor snaží pochopit vlastní potřebu tvorby a sebevyjádření, což jej dovádí až k otázkám o smyslu života. „Všechny nás zaujalo promyšlené vizuální řešení filmu a originální práce se zvukem. Aktuální téma pojednává osobním poutavým přístupem, na jehož konci je naděje,“ ocenila jeho práci porota.

Zvláštní uznání poroty získal Viktor Strmiska se svým filmem Nosičhoven in da Haus. V něm se autor vydává na vernisáž Nosičehoven, jak si říká autor Hnusných obrazů, které snadno najdete na sociálních sítích. Dává si za cíl událost zachytit podobně hnusným a někdy i trochu vtipným způsobem, což se mu v očích poroty zdařilo: „Zaujal nás formálními vizuálními postupy, krásnou nebojácnou energií, situačním humorem a koneckonců samotnou postavou.“

Soutěž námětů a vznik krátkých filmů pod vedením českých dokumentaristů

V soutěži uspěly snímky, jejichž tvůrci prošli filmovými workshopy My Street Films. Tereza Plavecká, Daniela Peterová i Michal Klukan absolvovali pražské workshopy pod vedením Mariky Pecháčkové a Jana Sachera, kteří se oba kromě lektorské práce věnují dokumentární režii. Druhý workshop v Praze vedla Zuzana Piussi s Adamem Ol’hou, brněnské workshopy probíhaly pod vedením Terezy Reichové a Martina Duška. V soutěži se utkaly i další workshopové filmy, které pojednávají o celé škále zajímavých témat. Ta mohou být velmi intimní, jako filmy věnované domácímu porodu či první návštěvě gynekologie, společenská, k nimž patří podivná česká láska k zahradním bazénům nebo autotuningu, ale také velmi aktuální, jako je portrét ukrajinské stand-up komičky, která uprchla před válkou do Prahy a řeší, nakolik je vhodné reagovat na tragické události humorem.

Projekce vítězných filmů

Tři vítězné snímky budou poprvé uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kam jsou zváni i jejich autoři, kteří odvážně vstoupili do světa dokumentární tvorby. Po skončení festivalu budou tyto i další soutěžní filmy k vidění v doprovodném online programu na webových stránkách MFDF Ji.hlava. Online uvedení je spojené rovněž s distribuční podporou streamovací platformy Dafilms.cz, která je známá svou bohatou nabídkou dokumentární tvorby, doplněnou o kvalitní hrané snímky. Filmy zveřejňujeme také na webu My Street Films v sekci Filmy, kde kromě krátkých autorských či studentských snímků najdete také záznamy masterclassů s předními filmovými profesionály.