Představujeme letošní lektory a hosty

Autor
Datum

Dlouhodobě spolupracujeme s řadou profesionálních dokumentaristů a každý rok se naše filmařská základna rozrůstá. Kdo povede letošní workshopy v Praze a v Brně? A kdo nám představí svou tvorbu na masterclassech, které jsou otevřené široké veřejnosti? 

Na cestě od prvního nápadu k hotovému filmu vás budou provázet lektorské dvojice. Pražské workshopy připravují Marika Pecháčková s Janem Sacherem a Zuzana Piussi s Adamem Oľhou, v Brně se na vás bude těšit Tereza Reichová s Martinem Duškem. 

  • Marika Pecháčková je autorkou knihy Kdo chytá v síti, která volně navazuje na dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusák V síti (2019). V současnosti spolupracuje s Vítem Klusákem na filmu Velké nic o pandemii koronaviru. Dále pak točí svůj film o dvou maratonských běžkyních z odlišných světů.
  • Jan Sacher se vedle vlastní filmové tvorby věnuje pedagogické činnosti. Spolu s Terezou Reichovou se podílí na vedení workshopu „Filmem pro klima“.
  • Tereza Reichová je filmová dokumentaristka, doktorandka FAMU. Vedle své autorské filmové tvorby (Epidemie Svobody) a lektorování (My Street Films, Jeden svět) se věnuje pedagogickému umění a rozvoji audiovizuální výchovy.
  • Zuzana Piussi se ve svých filmech často věnuje politické situaci na Slovensku – její poslední film Očista (2021) se zaměřuje na procesy, které v zemi rozpoutala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
  • Adam Oľha je (spolu s Janem Daňhelem) držitelem Českého lva za film Alchymická pec (2020), věnovaný legendárnímu režisérovi Janu Švankmajerovi. Jako kameraman se také podílí na řadě dokumentárních filmů (aktuálně například Rekonstrukce okupace, 2021).
  • Martin Dušek je úspěšným režisérem dokumentárních i hraných filmů – film Staříci (2019), který režíroval spolu s Ondřejem Provazníkem, získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší režii. V současnosti pracuje na dalším hraném filmu. 

Vedle workshopů, které jsou určené pro přihlášené zájemce, chystáme také filmové masterclassy, na nichž vybraní tvůrci představují svou práci prostřednictvím krátkých ukázek a otázek našich moderátorů. Letos se můžeme těšit na setkání s čerstvými držitelkami Českých lvů: Dianou Cam Van Nguyen (oceněné za krátký snímek Milý tati) a Adélou Komrzý (s cenou za nejlepší dokumentární film Jednotka intenzivního života). Hostem poslední masterclass bude režisér Francesco Montagner, jehož film Bratrství byl zvolen nejlepším českým dokumentárním filmem na 25. MFDF Ji.hlava. 

Na našich stránkách najdete další informace o lektorech, programu workshopu i akcích pro veřejnost