Archiv programu

Letní kino v Klubovně 2023

Poslední teplé večery jsme si užili na zahradě dejvické Klubovny, kde projekce doplnily předfilmy z dílny My Street Films.

 

Zažít město jinak 2023

Tomkova a Klicperova ulice, Hradec Králové, 16. 9. 2023

V Centru uměleckých aktivit Hradce Králové uvidíte dvě smyčky krátkých My Street Filmů:
  • 14:30 – 16:00 Oceněné filmy (2014 – 2022)
  • 16:30 – 18:00 Dokumentaristé pro My Street Films (krátké filmy profesionálních dokumentaristů a lektorů MSF)

Letní kino Mečislavka: Projekt Babička

Komunitní zahrádka Mečislavka se na několik večerů proměnila v letní kino, kde se mohly setkávat jak všechny generace, tak i krátké a celovečerní filmy.

14. 9. Projekt Babička (Bálint Révész, 2017) & Mi abuela (Karolína Šrámková, 2019)
 

Letní kino na Pragovce

Pragovka Gallery, 8. 6. – 7. 9. 2023

I letos spolupracujeme s galerií Pragovka, a tak se před každou projekcí celovečerního filmu můžete těšit na krátký film z produkce My Street Films. Vstup je zdarma.
 
Seznam plánovaných projekcí:
8. 6. Žena na válečné stezce a Portrét klimatického žalu
15. 6. Mžitky a Nosičhoven In da Haus
22. 6. Proti přírodě a Johana
29. 6. Beuys
13. 7. KaprKód a Přechod
20. 7. O koních a lidech a Nositelé života
27. 7. Návštěvníci a Spojení
3. 8. Frank a Tinnitus
10. 8. Hranice odvahy a Vesnickej asfalt
17. 8. Chlapi nepláčou a Zkouška sirén
24. 8. Víkend na chatě a Žínky
31. 8. Osm hor a Ne,smysl
7. 9. 25 km/h a Tátův fichtl

Letní 3Kino 2023

Mariánské náměstí, Praha 1, 17. – 19. 8. 2023

Letní 3Kino promítá výběr nejvýraznějších středoevropských filmů posledních let, s předfilmy z dílny My Street Films.
 
17. 8. Pouta (Radim Špaček, 2009) & Ne,smysl (Michal Klukan, 2022)
18. 8. Zelenohorské události (Rafał Bryll, 2017) & Jména v seznamu (Anna Sochorová, 2022)
19. 8. Okupace (Michal Nohejl, 2021) & Žert (Arseniy Aleinik, Georgy Mezuev, 2022)

LETNÍ KINO CAMP

CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2

CAMP své letošní letní projekce věnuje filmům, které se dotýkají vody. Před projekcí celovečerního filmů se můžete těšit na náš krátký film, rovněž s tématem vody.
 
1. 8. Kde zpívají raci (Olivia Newman, 2022) & Transformace / Výpary / Melanosis (Michal Kindernay, 2017)
15. 8. Jak utopit doktora Mráčka (Václav Vorlíček, 1974) & Kohoutková (Veronika Lišková, 2015)

Promítání v osvěžovně 2023

Táborská osvěžovna (Johannes Cyder), Bechyňská 3174, Tábor

Letos poprvé zamíříme o prázdninách do Tábora, kde uvidíte výběr našich krátkých filmů poskládaných do tematických bloků:

13. 7. – Paměť
20. 7. – Portrét
27. 7. – Intimita

Masterclass Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové: Vstříc nepředvídatelnosti​

Kino Světozor, Praha, 12. 6. 2023, 18:30

Masterclass Mariky Pecháčkové a Víta Klusáka přiblíží proces vzniku jejich společného dokumentárního filmu Velké nic (2023). Jak se vyvíjí námět, který přinesou neočekávané okolnosti? Jak všudypřítomná omezení či nepředvídatelné chování společnosti ovlivnily podobu filmu? Jaká rychlá rozhodnutí bylo třeba udělat? A jak se vyvíjelo stylové uchopení filmu v režisérském tandemu?

Kateř Tureček: Tabu ~ osobní i veřejné

Kino Art, Brno, 17. 5. 2023, 20:15

Kateř Tureček se věnuje dokumentární režii, pedagogice a aktivismu. Posledním filmem Kateř je snímek LIDI (2022), který je prvním českým trans* filmem natočeným z perspektivy trans* člověka. Ve své přednášce přiblíží hledání adekvátního filmového výrazu odrážejícího tabu v osobní, potažmo společenské rovině v souladu s uměleckou fascinací, etickou filmovou praxí a zvědomováním nástrah otevření se veřejnosti s vlastní intimitou.

Jindřich Andrš: Úkolem dokumentaristy_ky není dokumentovat

Centrum PANT, Ostrava, 15. 5. 2023, 18:30

Jindřich Andrš je režisér a producent dokumentárních filmů. Jeho oceňovaný celovečerní debut Nová šichta (2020) je intimním časosběrným dokumentárním portrétem propuštěného horníka, který se rozhodl překvalifikovat na programátora. Ve své masterclass bude Jindřich promítat ukázky filmů a mluvit o své autorské cestě, o dramaturgickém vývoji svých filmů, přiblíží aspekty specifické práce s postavou jakožto ústředním nositelem filmového vyprávění, či odhalí další tvůrčí možnosti a postupy, které natáčení dokumentárních filmů nabízí.

15. května 2023 Brno / Moravská zemská knihovna Novinky z My Street Films​

Promítání nejnovějších krátkých My Street Filmů původem z Brna.

14. - 19. dubna 2023 Praha / Vnitroblock Slavíme 10 let! Týden filmů z vaší ulice​

K 10. narozeninám jsme si nadělili malý festival krátkých filmů v Pidikině v holešovickém Vnitroblocku. Nechte se inspirovat našimi nejoblíbenějšími My Street Filmy poslední dekády a potkejte se s těmi, kdo pro vás připravují unikátní filmové workshopy, masterclassy oceňovaných dokumentárních tvůrců a projekce na zajímavých místech v Praze, Brně i dalších městech.

PÁTEK 14. DUBNA, 19:00
• 10 let My Street Films | Oceněné filmy | Výběr toho nejlepšího, co vzniklo na workshopech MSF 2014-2022.
• Setkání otevřené všem, kdo byli u toho, nebo by nás rádi poznali.

SOBOTA 15. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Paměť | paměť míst i lidí, ubíhající čas a mizející svět; filmy zobrazující proměňující se historii míst, ale i osobní příběhy o vzpomínání i zapomínání.

NEDĚLE 16. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Intimita | niterné filmy o osobních ztrátách, odcizení, pátrání po smyslu života, možnostech komunikace i nedorozumění.

PONDĚLÍ 17. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Aktivismus | globální oteplování, proměna krajiny, mizející světy jako palčivé fenomény dnešního světa; a film jako nástroj osobní angažovanosti. Filmy o událostech, na kterých záleží.

ÚTERÝ 18. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Portrét | jemné filmové portréty, pohledy do nitra inspirativních lidí.

STŘEDA 19. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Dokumentaristé pro My Street Films – přední čeští tvůrci a lektoři workshopů MSF natočili krátké filmy inspirované životem „své ulice“. Filmy Bohdana Bláhovce, Iva Bystřičana, Veroniky Liškové, Lindy Kallistové Jablonské, Martina Duška, Rozálie Kohoutové, Tomáše Luňáka, Jana Látala a dalších.

31. července 2022
Jak učit umění?

Adéla Komrzý a Jindřich Andrš, dokumentaristé a studenti FAMU, společně s Tomášem Vaňkem, pedagogem a rektorem AVU v letech 2014-2022, reflektují proměny pedagogických koncepcí na vysokých uměleckých školách, proměny instituce jako takové i měnící se potřeby studentů. Moderuje Jan Strejcovský.
Diskuze je součástí industry programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti.
Francesco_Montagner_16_9

Režisér dokumentárních filmů původem z Itálie studuje pražskou FAMU od roku 2013. Zahraniční pozornost upoutal jeho portrétní film Animata resistenza (2014) o italském animátoru Simonu Massim, dokument vyhrál na filmovém festivalu v Benátkách cenu za nejlepší dokument o kinematografii. Jeho aktuální snímek Bratrství (2021), věnovaný mužskému světu tří dospívajících bratrů, jejichž otec je ve vězení, získal Zlatého leoparda festivalu v Locarnu a hlavní cenu Česká radost festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Ve své masterclass bude Francesco mluvit o režii observačního dokumentu Bratrství a také se zaměří na reflexi dramaturgie při práci ve střižně.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

Adela_Komrzy_masterclass

Adéla Komrzý za svůj celovečerní dokumentární film Jednotka intenzivního života (2021) získala Českého lva za nejlepší dokumentární film a Zvláštní ocenění v soutěži Na východ od Západu na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Mezi další pozoruhodné filmy patří její bakalářský film Výchova k válce, který měl premiéru v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava 2016 a následně byl promítán na mnoha mezinárodních dokumentárních festivalech (Jeden svět, Doclisboa, ZagrebDox, goEast a dalších.). Za film následně získala hlavní cenu Andreje “Nikolaje” Stankoviče.

Ve své masterclass bude Adéla mluvit o svých zkušenostech s dokumentární režií, práci s protagonisty svých filmů, ale též o cestě mezi filmovým námětem a výslednou podobou filmu.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

Diana_Cam_Van_Nguyen_new_masterclass

Diana Cam Van Nguyen je česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a animátorka. Studuje na Katedře animované tvorby na FAMU. Její krátké filmy filmy Malá (2017) a Spolu sami (2018) byly promítnuty na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrály několik cen. Spolu sami bylo oceněno na MFDF Ji.hlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018. Její poslední krátký film Milý tati (2021) byl vybrán do mezinárodní krátké soutěže Pardi di domani na MFF v Locarnu a získal první cenu Českých lvů v sekci krátké filmy.

Ve své masterclass bude Diana mluvit o tvůrčím procesu při tvorbě osobních dokumentárních filmů i o propojování animace s principy dokumentárního filmu.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

Viera_Cakanyova_16_9

Jak komunikovat vědecké projekty audiovizuální formou? Jaké impulsy přináší do vědecké praxe dokumentární pohled?

Jednodenní workshop My Street Films ve spolupráci s Nadačním fondem Univerzity Palackého a AFO provede zájemce z řad vědeckých pracovníků a studentů audiovizuální tvorby možnostmi, jak přetlumočit vědecký projekt do svébytného filmového jazyka. Pod vedením lektorky a režisérky Viery Čákanyové budou účastníci workshopu hledat rezonující kontexty vědeckých projektů a posouvat je směrem k formulaci filmového námětu a představě scénáře krátkého populárně-vědeckého filmu.

Diskuse o moci obrazů v současném umění, filmu a videohrách.
 
Internet je prvním kolektivním médiem, které nebývale urychlilo šíření obrazového materiálu. Produkuje nekonečné množství vizuálního odpadu, ale také generuje pocity smyslu, pravdy a sounáležitosti. Kam až sahá moc vizuální komunikace? Jak předurčuje naše vnímání světa? Jak můžou videohry napomáhat vytváření historického vědomí, když rozšiřují horizonty viditelného?
 
O kreativních videohrách a možnostech virtuálních světů promluví herní vědkyně Tereza Fousek Krobová a herní vývojář Ondřej Trhoň. Obrazům války v kyberprostoru se bude věnovat režisérka Anna Kryvenko. Vizuální umělec Jiří Žák představí svoji práci s historickými prameny.
 
Online diskuze proběhne živě na Facebooku od 19.00.

Projekce: Best of Brno

Uvádíme přehlídku krátkých dokumentárních filmů, které vznikly v rámci filmových workshopů v Brně. Uvidíte celkem šest pozoruhodných snímků, které reprezentují širokou škálu tvůrčích přístupů. Projekci moderuje dokumentaristka a lektorka Tereza Reichová, která také povede diskusi s přítomnými autory.