Vše, co potřebujete vědět před odesláním přihlášky

Autor
Datum

Nejste si jisti, co přesně potřebujete k přihlášení do soutěže námětů, a co se stane, když vyhrajete? Připravili jsme pro vás seznam otázek a odpovědí, které by vás mohly zajímat.

Jak se pozná dobrý námět?
Věříme, že filmové náměty nemají žádné limity, co se obsahu týče. Můžete vycházet z jakékoli vaší zkušenosti se světem okolo a uvnitř vás. Dobrý námět se pozná tak, že je z něj jasná především vaše motivace a důvody pro natáčení. Vedle otázky proč si zkuste odpovědět i na tyto body: jak chcete film natočit, s kým ho chcete točit, kde a kdy ho chcete točit.

Může se přihlásit kdokoli?
Ano, soutěž námětů a navazující workshopy jsou otevřené nejširší veřejnosti. Nejdůležitější je motivace natočit vlastní krátký film. Nepotřebujete žádnou předchozí zkušenost s psaním námětu, scénáře nebo samotným natáčením.

Jak mi pomůžete se samotnou produkcí filmu?
Naše role je v první řadě konzultační a dramaturgická, ale samotné natáčení je na vás – nezajistíme vám filmový štáb, ale naučíme vás dobrým základům práce s kamerou, mikrofonem a základům práce ve střižně. Díky nám získáte osobní kontakt s předními filmovými tvůrci, kteří vám pomohou rozvinout vaše nápady a poradí vám i se závěrečným střihem vašeho krátkého filmu.

Potřebuji vlastní technické vybavení?
Ano. Naši lektoři vám rádi poradí, co k natáčení budete potřebovat, aby film odpovídal vašim představám. Pokud vám chybí potřebné vybavení, náš partner Biofilms podporuje účastníky workshopu prostřednictvím voucheru v hodnotě 1500 Kč na pronájem filmové techniky.

Kolik stojí účast na workshopu?
Naše workshopy nabízíme vybraným účastníkům zdarma. Pokud váš námět nevybereme, nabízíme zpoplatněné konzultace s našimi lektory.

Kde se workshopy konají?
Workshopy pořádáme v Praze a v Brně. V Praze se setkáváme v coworkingovém prostoru Lampárna Lidická, v Brně pak v kině Art. Je pro nás důležité udržovat si osobní kontakt a rozvíjet práci ve skupině, nenabízíme tedy možnost absolvovat workshop distančně (online).

Kolik času mi to zabere?
Workshopy sestávají ze čtyř půldenních setkání, které se konají od května do září. Součástí programu workshopu je jedna individuální konzultace s profesionálním střihačem nad hrubým střihem filmu. Čas, jaký vám zabere filmové natáčení a postprodukce, je na vás – naši lektoři vám pomohou zpracovat námět tak, aby jeho natočení do podoby krátkého filmu bylo realistické.

Kdo workshopy vede?

Co se stane pak?

Všechny workshopové filmy jsou automaticky nominované do soutěže My Street Films Award, v níž oceníme tři nejlepší letošní snímky. Vítězní autoři získají možnost představit svůj film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a dostanou mezinárodní distribuční podporu na VOD platformě Dafilms.com.