my street films // awards

My Street Films Awards je ocenění pro nejlepší krátký dokumentární snímek. Soutěž se koná každoročně v září a přihlásit se může kdokoliv. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut. Vítězný snímek, vybraný odbornou porotou, je uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na festival je pozván i autor snímku, který kromě hrazené cesty a ubytování získá akreditaci a možnost seznámit se s předními světovými dokumentaristy. Vítězný film dále získá mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů Dafilms.cz

awards // 2020

 
Vítězové sedmého ročníku soutěže ve svých filmech zobrazovali odchod milované osoby, vtipně a s nebývalým nadhledem portrétovali nejistotou a problém nízkého sebevědomí matek při návratu do práce nebo nabídli vhled do fenoménu shibari. Všechny tyto filmy byly k vidění online v rámci MFDF Ji.hlava v době od 1. do 8. listopadu, po festivalu také na webu Dafilms.cz a My Street Films.
 
Vítězka soutěže Lenka Jirků ve svém filmu První poslední cesta zachytila příběh svého prvního doprovázení. Skrze své osobní setkání se smrtí ukazuje, jak se celá společnost navzdory blahobytu a vyspělým technologiím nedokáže vyrovnat s tím nejdůležitějším prvkem života, s jeho koncem. Dalším oceněným snímkem byl film Konec dovolené od Věry Matějkové. Sebeironizující kolektivní portrét složený z pocitů a zkušeností autorky a jejích blízkých kamarádek, zachycuje s odzbrojující komikou nejistotu matek, které po rodičovské dovolené znovu nastupují do práce. Oceněn byl i snímek Johana, empatický portrét dívky, který umožní divákům nahlédnout mezi příznivce shibari – japonského stylu vázání těla. Vyprávěcí styl Ondřeje Piláta, tvůrce dokumentu, je podpořen klasickou natáčecí technikou využívající 8 mm film. 
 
Porota ve složení Zuzana Fuksová, Tomáš Bojar a Zuzana Kirchnerová letos kromě třech nejlepších filmů udělila i čestné uznání, jak popisuje Zuzana Kirchnerová: „Letos bylo rozhodování skutečně těžké a výsledek rozhodně nebyl jednoznačný. Urodilo se mnoho různorodých zcela osobitých a veskrze autorských filmů. Bylo těžké označit pouze tři vítězné dokumenty, a z toho důvodu jsme se rozhodli udělit i čestné uznání.“ To získalo film Trasa od Terezy Štěpánové, která zve diváka na cestu k objevování architektury nádražních budov, kterou si člověk jen málokdy uvědomuje, konkrétně zařadí a natožpak jí dokáže prožít.
 
Všechny filmy jsou dosupné na stránce Vítězné filmy.