my street films // awards

My Street Films Awards je ocenění pro tři nejlepší krátké dokumentární snímky, dále se od roku 2021 uděluje taktéž cena studentské poroty. Soutěž se koná každoročně v září a přihlásit se může kdokoliv. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut. Vítězný snímek, vybraný odbornou porotou, je uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na festival je pozván i autor snímku, který kromě ubytování získá i akreditaci a možnost seznámit se s předními světovými dokumentaristy. Vítězný film dále získá mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů Dafilms.cz

awards // 2021

 

Osmý ročník soutěže krátkých dokumentárních filmů My Street Films Award odhalil vítězné filmy pro rok 2021. Nejlepším filmem porota vyhlásila Vesnickej asfalt režiséra Petra Žemly o vztahu dvou bratrů, které spojuje společná vášeň k parkouru. Další oceněné filmy i letos podávají svědectví o palčivých problémech české společnosti. Začínající filmaři se nebáli zpracovat náročná témata o problému sexuálního obtěžování, dopadu klimatických změn na jednotlivce nebo odcizení matky a dcery. Vítězné filmy budou poprvé k vidění na velkém plátně na MFDF Ji.hlava.

Vítězný film Vesnickej asfalt zachycuje vztah dvou bratrů, které kromě rodinného pouta pojí i společná vášeň k parkouru. Přestože najdou způsob, jak se tomuto městskému sportu věnovat v omezených podmínkách na vesnici, společný koníček je v ohrožení ve chvíli, kdy starší z bratrů odchází za studiem do města. “S jednomyslnou radostí chceme udělit první cenu Petru Žemlovi za Vesnickej asfalt. Snímek lyricky a nevtíravě ukazuje příběh dvou bratrů-parkouristů, který je vystavěn s mimořádným citem pro přítomný okamžik, ale i kontext, v němž se odehrává,“ shrnuje porota důvody pro udělení hlavní ceny.

V letošní tříčlenné porotě zasedl hudebník Martin Kyšperský, novinář Pavel Sladký a režisérka a lektorka My Street Films Viola Ježková. Pro syrovost a otevřenost filmu Spojení se porotci rozhodli ocenit druhou cenou režisérku Marii Sieberovou, za originální zpracování celospolečenského problému sexuálního obtěžování potom režisérku Kateřinu Wieckovou za film Žínky. Kromě třech hlavních cen se porota rozhodla udělit i Zvláštní uznání režisérskému tandemu Elišce Plíhalové a Markétě Slané za jejich snímek Ooh, That’s Okay, který posouvá formát vlogu a nebojí se přinášet osobní svědectví o světě, jehož problémy jsou na jednoho člověka až příliš velké.

Studentská porota

Novinkou tohoto ročníku je ustanovení studentské poroty. K udělení ceny organizátoři pověřili pětici studentek z oblasti filmových nebo mediálních studií. Ze všech přihlášených filmů se studentská porota rozhodla ocenit film Spojení. „Snímek tematizuje přerušení spojení, k němuž občas dochází nejen mezi radiopřijímači, ale také v mezilidských vztazích. Autorka efektivně využívá filmové řeči k analýze vlastního vztahu s matkou, čímž si k ní zároveň hledá cestu,“ zní odůvodnění porotkyň. Dvěma cenami oceněný snímek Spojení měla režisérka možnost realizovat v rámci workshopů My Street Films. „Neměla jsem v plánu vytvořit tolik osobní film, původně byl námět především o mámě, která je nadšenou radioamatérkou a hrdou tramvajačkou. Zásadní roli pro vývoj filmu měla moje lektorka Marika Pecháčková, která mi věnovala velkou péči, za kterou moc děkuji. Za přínosnou konzultaci pak vděčím hlavně střihači Adamu Brothánkovi. Moc si cením také spolupráce v naší skupině, ve které jsme si předávali upřímné zpětné vazby a vzájemně se motivovali,“ říká oceněná filmařka a účastnice workshopů Marie Sieberová.

Letošní vítězné filmy najdete v sekci Vítězné filmy

Všechny letošní filmy najdete v sekci Filmy 2021