My Street Film Online – tam, kde právě jste

Autor
Datum
Připravili jsme pro vás online přehlídku My Street Films Online – tam, kde právě jste, která od 25. března do 18. dubna představí to nejzajímavější z naší malé filmové historie. Čtyři tematické sekce ukazují různorodost přístupů k dokumentárnímu filmu a tudíž širokou škálu formátů, které v My Street Films vznikají. Přehlídka nabídne i dvě diskuze, které budeme vysílat živě na našem facebookovém profilu.

filmové sekce // 

Není mi to jedno!
Sekce Není mi to jedno! je vyhrazena filmům, které se nebojí hledat odpovědi na palčivé otázky dneška. Prostřednictvím filmu a osobní perspektivy se autoři vyrovnávají s tématy, která nás přesahují, jako je stav životního prostředí, dostupnost bydlení ve městech nebo předsudky vůči přistěhovalcům. Filmy se tak stávají zároveň apelem, protože ve složitých problémech dnešní doby umí najít osobní příběh. 
Mezi mnou a tebou film
“Mezi mnou a tebou film” není výhružkou, ale naopak pozvánkou k seznámení s introspektivními a intimně laděnými filmy. Jejich autoři v nich objevují vztahy se svými blízkými a s pomocí filmové řeči se přibližují k druhým lidem a světu, ve kterém žijí. Zároveň nacházejí cestu sami k sobě, na které jim film může sloužit jako dobrý průvodce.
Portrét – víc než selfie!
Do našeho výběru filmových portrétů jsme zařadili filmy, které ukazují schopnost spatřit filmovou optikou skutečného člověka a jeho osobní příběh. Zároveň ale přiznávají životní situaci, ve které se autor nachází, a která podmiňuje jeho vidění. Obrat perspektivy k autorovi tak přináší i svébytné autoportréty, které jsou rovněž součástí této sekce.
Dotknout se paměti
Místa naší minulosti ožívají v sekci, která rozhodně nepřipomíná naučné historické filmy. Autoři těchto krátkých snímků neváhají využívat postupy hraného filmu, výtvarné stylizace, dadaistickou scénografii či černobílý 8mm materiál. Objevují tak možnosti, které jim film nabízí, aby se alespoň krátce dotkli minulosti a přivlastnili si ji.

doprovodné diskuze // 

Jak se v dnešní době angažovat?
Úvodní diskuse online filmové přehlídky filmů My Street Films – tam, kde právě jste
Live stream na fb, 25.3. ve 20:00
Zajímáte se o problémy naší společnosti, ale netušíte, jak přispět k jejich řešení? Dnešní doba nepřeje osobnímu setkávání a životy nás všech, aktivistů nevyjímaje, se přesouvají do online prostředí. Některé otázky mohou zdánlivě zmizet z očí, ale na jejich řešení se stále ještě čeká. Jak se mění současné podoby společenské angažovanosti? Jak být angažovaný z prostředí vlastního domova a rodinného kruhu? A jak to vnímají naši hosté, kteří se sami snaží rozhýbat českou společnost a nebojí se nepříjemných diskuzí?
Debaty se zúčastnili:
Ivo Bystřičan // filmový dokumentarista, režisér a lektor My Street Films
Vít Klusák // filmový dokumentarista a režisér
Karel Kovář alias KOVY // youtuber, vloger a moderátor
Johanna Nejedlová // držitelka evropské ceny za aktivismus, publicistka a zakladatelka společnosti Konsent
Diskusi moderovala Zuzana Fuksová.
Tvorba jako cesta z krize
Diskuse online filmové přehlídky filmů My Street Films – tam, kde právě jste
Live stream na fb, 8.4. ve 20:00
Krize – tento pojem nejednou použil každý z nás. Krize značí nebezpečí, ale zároveň příležitost pro hledání nových cest. Současná pandemie nás každodenně konfrontuje s limity vlastních možností a sil, osobní a celospolečenské krize se často slévají v jednu. Je vůbec možné v takových podmínkách tvořit film? Jak plánovat natáčení, když naší jedinou jistotou je přetrvávající nejistota? Na co se soustředit? Co je důležité? Co umožnila, ale také znemožnila aktuální situace filmovým tvůrcům, jsme slyšeli v debatě, v níž vystoupili:
Šimon Holý // s filmovým projektem Zrcadla ve tmě, který vznikal i během karantény
Barbora Chalupová // s právě dokončeným filmem Zákon lásky
Jan Foukal // představí film s pracovním názvem Zámek, ve kterém se byt stává jednou z hlavních postav
Marika Pecháčková // promluví o vznikajícím filmu Velké nic, který reflektuje pandemickou situaci, ale i o svém dalším filmu, který je příběhem dvou žen z opačných konců světa
Diskuzi moderovala Viola Ježková, dokumentaristka a lektorka My Street Films.